| MariaOPrea a întrebat:

Pe 5 ianuarie, eu si prietenul meu am avut un moment de intimitate care a constat in atingerea partilor noastre genitale. I-a venit lichid prespermatic si si-a mai dat si drumul, insa nu in apropierea vaginului, ci pe burta. Mentionez ca nu a avut loc nicio penetrare si lichidul lui prespermatic nu continea sperma, deoarece urinase in repetate randuri inainte, curatand astfel canalul, si nu se mai masturbase de cateva zile. Insa mi-e destul de frica sa nu fi ajuns putina sperma pe labii. Este posibila o sarcina?
Dupa incident, am luat de frica pastila Escapelle la un interval de 14 ore, iar ciclul mi-a venit in ziua in care trebuia, pe 15. Problema este ca am citit pe internet despre sangerarile care au loc in momentul in care ovulul este fecundat si care pot fi confundate cu menstruatia. Insa singura diferenta este durata acestora si intensitatea, si eu sunt destul de sigura ca menstruatia mea a durat 6 zile si a fost destul de abundenta.
Calendarul meu menstrual imi arata ca trecusem de zilele fertile..Plus ca acum cateva zile, pe 2 februarie, am facut un test de sarcina si mi-a aratat negativ.
Am citit multe povesti pe internet si mi-e foarte frica sa nu raman, acum nu este momentul. Asa ca este posibil dupa tot ce s-a intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici cu rabdare ca sa stii si tu in ce consta procesul de fecundare(daca ai auzit de acest cuvant) la om.Nu va mai jucati aiurea daca habar n-aveti.
Sursa:http://www.mamicamea.ro/......-ovul.html

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Un sfat simplu: nu crezi ca ar fi mai bine daca ai citi un pic si ai intelege cum functioneaza sistemul reproducator?

Poate si niste metode de contraceptie?

Ma gandesc ca ar fi mult mai putin stresant (atat psihic cat si fizic) pentru tine (fizic in ideea ca ai bagat o bomba de hormoni aiurea in tine - escapelle). Si ai putea sa te si bucuri de momente...

In plus citeste niste chestii cat de cat serioase si nu pareri precum ca una a ramas insarcinata cu posterul lui nu stiu cui, alta cu vantul, etc.

Ti-ai face un bine...

Cat despre povestea ta. stai linistita, nu esti insarcinata si nu este nici macar posibil.

Spermatozoidul ala e mic si nu merge chiar atat de mult ca in desenele animate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, trebuie sa isi dea drumul inauntru, daca se chinuie spermatozoidul sa ajunga unde trebuie cand isi da drumul inauntru, iti dai seama cat trebuie sa se chinuie daca ii tocmai pe piele?

| ʎpooɯ a răspuns:

Sigur nu ai ramas gravida, daca toate s-au intamplat exact cum ai scris.