| Addaa1998 a întrebat:

Pe mama mea o doare constant de o saptamana colonul si uneori are scaun cu sange, dar durerea i se extinde si in alte zone.
Poate fi cancer? :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa se prezinte la medicul de familie cat mai urgent, nu lasa ca boala sa isi faca loc in corpul mamei
Cauze pot fi multe, dar fara un control, nu vei putea afla si nu lasa timpul sa treaca.
O zi frumoasa sa aihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Mario76 a răspuns:

Urgent vizita la medic, proctolog sau mai degraba gastroenterolog. Poate fi necesar de efectuat o colonoscopie, care va pune un diagnostic precis. Nu ezitati, caci fiecare zi conteaza. De ce insa toata lumea se gandeste la ce e mai rau cand apare o durere? Scaunele cu sange pot fi date de hemoroizi, de ulcerul colonului, de fisuri anale, etc...

| Mario76 a răspuns:

Si pentru ca am uitat, adaug: sa evita mancarurile grase si mai ales condimentele. Exclus piper, ardei iute, etc...

| MarioTm a răspuns:

Adda,doar medicul specialist poate sa iti dea un diagnostic sigur, nu te impacienta, nu te speria, ia-o pe mamicuta ta de manuta si fuguta la medic, nu mai sta.Sanatate!

| Sanny1956x a răspuns:

Scusa ma ha bisogno del medico non di charlatani nel web ok, eu ho avut-o lo stesso problema ma il mi-a erano polipi innocui, il mi-a gemello e' morto l'anno scorso con lo stesso problema ma i suoi erano maligni, ti consiglio una colonscopia, se invece e' piu' in alto Dell'intestino ci vuole una gastroscopia, comunque e' meglio sentire un medico ok, auguri, ciao