| Nan11 a întrebat:

Pensia pe caz de handicap pentru epilepsie mi se pare mica 275 lei fara drept de insotitor.Acum as vrea sa ma ajutati cu un raspuns va rog daca exzicsta cumva posibilitate unei mariri? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau nu este pensie de handicap, nici nu exista asemenea pensie, este doar o indemnizatie.
Exista pensie de invaliditate si aceasta nu este mai mica de 400 lei.
Indemnizatia de handicap depinde si de gradul de handicap in care ai fost incadrat, nu spui ce grad ai acum. Daca esti incadrat la handicap mediu atunci poti obtine o indemnizatie mai mare daca iti creste gradul, respectiv daca esti incadrat la handicap accentuat sau grav. Incadrarea o face comisia pentru grade de handicap.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista nici o posibilitate de marire, pentru ca maririle se fac de guvern, iar tu daca esti in imposibilitate de munca, sau handicat locomotor, fiind nevoie de cineva sa te ingrijeasca.

| CuriousStuff a răspuns:

Sincer, eu stiu ca poti sa ceri o recalculare la pensiile normale. Dar la cea de handicap, cred ca au niste cifre prestabilite, cred ca toate lumea ia aceeasi suma. Nu stiu exact, mai asteapta raspunsuri, asta e ce cred eu, s-ar putea sa ma insel.

| IseeVoices a răspuns:

Din ce am vazut pe internet banuiesc ca esti la gradul accentuat. Acea pensie e fixa nu poti s-o maresti in niciun fel deoarece asa a fost stabilita de catre Guvern. Totusi poti sa mai iei o indemnizatie de invaliditate care e de 400 de lei. Bafta

| CinVasileeee a răspuns:

Incearca cu primaru doar el te poate sfatui ce sa faci si unde sa umbli, sau incearca sa te plangi la doctoru de familie e posibil, dar in Romania e jale uni n-au maini si nu primesc nici un ban! bafta sa iti rezolvi problema