| fetitadragutzica a întrebat:

Pentru cei care fac sala, un sfat cv va rog. Fac sala de 5 luni sunt fata, dar lucrez grupele musculare, acum 2-3 saptamani am facut umeri nu m-am incalzit indeajuns am ridicat greutate mare atunci pe moment nu am simtit am simtit putin, am continuat antrenamentul si dupa aia am mai fost vreo 2 zile si pana la un moment dat cand a inceput durerea o durere la umar si trapez, mai ales cand dorm si sunt neincalzita ma doare intepeneste, am fost la dr mi-a dat o alifie doar ca sa scape de mine, zice ca e muschiul nici macar nu s-a uitat i-am zis doar ca am ridicat greutate a trecut aprox 3 saptamana si tot ma supara, vreau sa revin la sala, astept sfaturi si recomandati-mi antrenamente sa le fac la sala fara sa mai ridic greutati de ex acum fac doar picioare si abdomen!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Nu e bine sa faci efort fara incalzire, dar acum ai facut-o deja. Daca poti sa iti misti mana, inseamna ca nu ai nimic grav. Durerile sunt date de muschi si articulatia pe care ai fortat-o. Fa repaus pana iti trece si da-ti cu un unguent antiinflamator ( de ex diclofenac) si maseaza bine. Incearca sa nu mai faci multe miscari cu umarul. Intre timp poti lucra si alte grupe de muschi. Continua cu picioare si abdomen pana iti trece umarul.
P.S.: ai grija sa nu pui masa musculara pe tine ca e urat sa vezi o fata musculoasa happy Fa doar de intretinere.

1 răspuns:
| ionutzu94 a răspuns:

Incalzirea e foarte importanta macar 10 min conteaza sa iti incalzesti toate grupele musculare.
Am o nelamurire tu faci sala adica culturism sau fitnes ca sa slabesti. In fine un program de antrenament ar suna asa:
Prima zii: picioare+fese
2 zii : abdomen+piept
3 zii spate: lombari dorsali trapez
4 zii brate( triceps biceps) + abdomen
5 zii umeri deltoid anterios lateral posterior