| miauu a întrebat:

Pentru fete in special
Ce fel de salate mancati?(reteta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici: Salata cu orez

Se prepara orezul in apa si racit se amesteca cu:
150gr sunca
2-3 castraveciori murati
125gr cascaval Emmenthal
1 legatura de verdeata ( arpagic, patrujel, izmuşoara)
5 linguri maioneza

Salata mediteraneana
1 ceapa rosie mica se poate praji
100gr ciuperci champignon se pot praji, 2 catei usturoi, 2 rosii bine coapte
1 castravete de salata
100gr salam uscat 1 salata verde mijlocie
6 linguri ulei masline
2 felii de paine taiata cubulete mici si prajita in ulei pe foc
2 linguri otet de vin rosu, sare, piper, frunzulite de busuioc
100gr branza Feta

Salata de fasole cu ton
450 gr fasole din conserva
390gr ton zdrobit si scurs de suc
3 rosii, 1 ceapa verde tocata, 1 catel de usturoi pisat
4 linguri ulei de masline, 2 linguri zeama de lamaie, ½ lgţ oregano uscat si 2 linguri patrujel tocat.

Salata italiana
4 oua fierte timp de 10 min, se taie in opt
200gr friptura porc, taiata felii subtiri
150gr friptura vitel
2 mere cubulete
5-6 castraveciori murati in otet cubulete
1 ceapa tocata
1 borcanel capere (sau gogonele taiate marunt) 40gr
3 fileuri de ansoa in ulei
3 fire patrunjel
2 rosii
1 borcan maioneza
sare, piper proaspat macinat si se adauga ca sos putin din zeama de castraveti

12 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

In timpul iernii nu sunte recomandate salatele. Legumele si verdeturile se aburesc, se fierb sau se fac stir fry. A manca multe legume iarna este pagubos pentru organism.

| fabiola a răspuns:

@soothe de unde ai scos-o si pe asta? Ne-ar prinde bine cruditatile si iarna, dar de unde? Cele din super -marcheturi sunt din import, radiate pentru a arata frumos si sarace in vitamine!

| fabiola a răspuns:

Imi place o salata de ton cu boabe de porumb sau o salata din fructe de mare!

mira
| mira a răspuns:

Am inventat recent o salata de patrunjel verde.Se gasea la piata la preturi derizorii.Am amestecat 4 legaturi de patrunjel tocat cu 3catei de usturoi pisat, 2 lingurite de ulei de masline, sare si Ketchup. Dupa gust se poate pune si zeama de lamaie.

| BRG a răspuns:

Dar de ce doar pentru fete, băieții nu mănîncă și ei salate?

| Cσσкiє a răspuns:

Bună seara, Babals. Mie îmi place Salata Caesar:x, uite reţeta pe următorul link : http://gastronomie.ele.ro/Salata_Caesar_--r554.html. O seară bună! :) Andreea, 12 ani

lolita
| lolita a răspuns:

Preferata mea este salata tropicala.

| constantyna a răspuns:

Acum, salate de telina cu morcov, radacina de patrunjel(date pe razatoare). Dar e buna si salata de citrice cu banane si ananas.

| hamsterx a răspuns:

Incearca de la Mc cea cu pui, e foarte buna happy

| oleee a răspuns:

Sau mai bine nu
daca nu ai iesiri in urmatoarele ore incearca o salata cu rosii castraveti ardei ceapa salata verde...si daca vrei poti sa razi ceva branza slaba pe deasupra
daca ai iti recomand uleiul de masline este mult mai sanatos si mai gustos in salate
dupa preferinte poti sa iti pui si condimente otet oua fierte facute bucatele etchappy
Pofta Buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de ceva timp mi-am preparat singura o salata din:
1 rosie
1 castravete
paine prajita taiata in bucatele
sos tzatzici (il gasesti prin supermarketuri)

| pandora_6779 a răspuns:

Buna. Cel mai mult imi place(si cred ca este si cea mai gustoasa) salata verde, la care se mai adauga ardei gras rosu, branza telemea(eu folosesc telemea de oaie), putin ulei de masline si o jumatate de lamaie, stoarsa.Nu adaugi sare daca branza aleasa e putin sarata sau daca e cea pe care am mentionato eu mai sus. Pofta buna
P. S. sa-mi spui daca ti-a placut happy