| dannys a întrebat:

Pentru infectia urinara ce remedii naturiste cunoasteti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Din nefericire si din propria experienta iti spun ca nu exista tratament naturist in faza acuta de infectie urinara.Aceasta se trateaza cu antibiotice.Este un medicament pe care il dau in linkul de mai jos dar si acesta se da cu antibiotice in acest caz de infectie in faza acuta.Nu lasa infectia sa se rezolve de la sine ca nu va fi asa si va afecta si rinichii.Mergi la medic si acesta iti va da sa faci un examen de urina steril,(urocultura), si astfel va sti la ce reactioneaza si este distrus microbul sau virusul,(ce-o fi), pe care il ai tu.Nu amana sa mergi la medic.Tratamentul naturist este in faza de vindecare a bolii, ca tratament adjuvant.
http://www.pcfarm.ro/produs/1665/Urinal-Akut

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de mușețel combinat cu coada calului, coada șoricelului, mătase de porumb, cozi de cireși, tinctura de propolis.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Ceai si bai de sezut de coada soricelului si coada calului.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cere la farmacie casete cu albastru de metil.Sunt foarte eficiente dar atentie, trebuie luate unele masuri de protectie, pateaza lenjeria intima.

| Tourniquet a răspuns:

Bai de sezut cu ceai de galbenele.

Te speli inainte cu apa si sapun, pui ceai de galbenele cu apa la foc, il pui intr'un ligheana, te speli bine. si apoi iesi, stai un pic sa se usuce in halat ( nu te sterge ) apoi te imbraci!

Faci chestia asta 2-3 zile.

Se mai poate si cu ceai de coada soricelului. happy sper sa-ti treaca!

lolita
| lolita a răspuns:

Un tratment naturist este ceaiul din cozi de cirese, dar voi zice si eu din propria experienta ca nu are efect, cel mai bine este sa mergi la medic sa-ti reteteze antibiotice. nu pierde timpul deoarece ti se va agrava.

| iuliaoprea a răspuns:

Iti recomand echinaceea de la Amway.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cozi de cirese cele mai bune. Tinctura, ceai, infuzie.
Sigur ideal ar fi sa mergeti sa faceti o antibiograma pentru ca nu orice trece cu cozi de cirese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai cu coada-calului (sau aburi).
In cel mai rau caz, ar trebui sa te duci sa te consulte un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infectia se trateaza numai cu antibiotic, nu naturist. Pe langa asta poti sa mai iei niste Urinal ( e un extract de merisor, adica ceva din plante), Uricol, albastru de metil.

| ___Enzo a răspuns:

Mierea de Manuka! Dar nu se găsește în România! Eu am pe cineva în America și îmi aduce!

| Monel_8511 a răspuns:

Stie cineva unde se mai pot gasi casetele cu albastru de metil?