| demonangel37 a întrebat:

Personalitate multipla
simtome si combatere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Dau mai jos punctul de vedere privind etiologia si metode tratament proprii Medicinei Traditional Chineze. http://picaturadesanatate.blogspot.com/......ciata.html

Personalitatea multipla (disociata) - in limba engleza "dissociative identity disorder" (DID) - este un diagnostic de psihiatrie care descrie o condiţie în care o persoană afişează identitati distincte multiple sau personalităţi diferite, fiecare cu modelul său propriu de a percepe şi de interacţiona cu mediul înconjurător.

Din punctul de vedere al Medicinei Traditionala Chineze (TCM) personalitatea multipla este o "boala" a spiritului (in limba engleza este denumita "shen disorder"). De obicei aceasta este legata de sindroamele care afecteaza energia inimii desi la acestea pot contribui si dezechilibrul energetic ale altor ogane. In TCM inima este cea care gazduieste mintea/sufletul = shen. Lucrurile sunt de fapt mai complicate pentru ca in TCM fiecare organ are "spiritul" sau:
- Hun este spiritul Ficatului care reprezinta latura noastra spirituala,
- Po este spiritul Plamanului care repezinta natura noastra animalica,
- Yi – legat de intentie, planuri de viitor, ganduri si intelepciune este spiritul splinei, asa cum
- Zhi este gazduit de Rinichi si reprezinta ambitia, puterea de a duce la indeplinire cele "planificate" de Yi.

Vedem asadar ca spiritul/sufletul are mai multe grade de libertate care se pot manifesta diferit si contradictoriu in anumite conditii de dezechilibru energetic, putand avea cauze exterioare si interioare. Aceasta se poate intampla si daca o persoana este implicata in mod exclusiv in lumea exterioara si nu are preocupari care sa asigure echilibrul interior (emotional si spiritual). Aici putem include traumele, stresul, preocuparea exagerata pentru cariera sau de a rezolva exclusiv necazuri si probleme zilnice. In acetse situatii, se spune ca "shen" (sufletul) este proiectat in afara. Este ca si cum sufletul este plecat/trimis in vacanta sau intr-o delegatie foarte lunga ("si face fabule la Vintul de Sus", cum spunea Toma Caragiu intr-o sceneta). La reintoarcere, "shen"-ul fie nu mai recunoaste locurile, fie pur si simplu locul sau este ocupat de un alt spirit sau entitate straina (malefica sau nu).

Desi aceste lucruri pot pare o aberatie din punct de vedere medicinii conventionala (care nu recunoste inca aceste dimensiuni ale realitatii), acest tip de explicatie are radacini adanci in filozofia TCM. Pe baza lor s-au dezvoltat remedii folosind acupunctura, plantele medicinale, dieta si qigongului medical.
Fiecare dintre aceste terapii sunt efective in mare masura, insa cel mai spectaculos este tratatamentul cu ajutorul qigongului medical, care de multe ori seamana cu sedintele de exorcizare.

Din acest punct de vedere, practicile religioase crestine pot fi foarte benefice: rugaciunea, postul, exorcizarea, etc. insa modalitatea de tratament este de cele mai multe ori incomplet. Se pare ca anumite practici care se foloseau mai mult la inceputurile crestinismului sau in medicna isihasta (practicata in manastiri), cum ar fi plantele medicinale, anumite manipulari fizice de genul masajului sau presopuncturii (calcatul, trasul pe maini., etc), alte leacuri "babesti", au fost parasite de biserica fie in favoarea dogmei, fie au fost neglijate sau calficate din ignoranta sau interes ingust drept pagane.

2 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Citeste cartea lui Sorin Ene "Cum reactionam la stres ", si aprofundeaza capitolele "Tulburare de depersonalizare " si "Tulburarea disociativa a identitatii " sau "mai multe minti in acelasi corp " acolo vei gasi raspunsurile la : ce este, cum se manifesta, cum sa o combati, ti-as fi dat chiar eu raspunsurile, dar nu am ajuns pana acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti dau copy paste, scriu din memorie ce am citit, persoanele care au in subconstient si constient manifestari si caracteristici pentru mai multe persoane in afara de cea proprie.
Raspund la intrebari parca ar fi x sau y, au logica multipla in functie de personalitatea fiecarui individ care construieste intregul celui dominat.
Se poate combate sigur, simptomul asta apare in singuratate, insingurare, cand individul lupta si nu reuseste, cand ii sunt molestate drepturile, cand este acuzat de imoralitate si de diverse lucruri care nu sunt reale.
Daca citeste, daca se implica in societate, daca este ajutat de societate si de cei din familie, daca face munca fizica si sport, daca vrea sa se faca bine, se poate.