| anonim_4396 a întrebat:

Petele pigmentare aparute pe maini sunt periculoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu consider ca sunt periculoase, acele pete solare ti-au aparut pentru ca celulele au inceput sa se comporte anormal din cauza expunerii neprotejate la soare, sau expunerea protejata dar nerespectand regulile de folosire a cremei SPF. Celulele anormale din zona respectiva, daca sunt agresate si mai mult de soare pot deveni cancerigene.

Poti sa beneficiezi de un consult gratuit la medicul dermatolog daca te programezi aici : https://www.protectiasolara.ro/programeaza-te-2/ si mentionezi ca doresti o consultatie gratuita in cadrul campaniei dermato. Foloseste un produs cu SPF 50 in fiecare zi a anului.

Pentru tratarea petelor poti sa folosesti Skinoren gel 15% ziua si Crema Mebra Vitamina A seara. Daca te intereseaza iti fac o schema de tratament, dar mergi la consultatie prima data si vezi ce iti spune si medicul dermatolog.

| cristinaman06 a răspuns:

Nu, dar daca vrei sa dispara, poti cere o crema de la farmacie.