| anonim_4396 a întrebat:

Pietrele/nisipul la rinichi, sunt o cauza care poate produce aparitia cearcanelor?

Daca rinichiul are pietre/nisip, efectul consta doar in durere, sau ca efect apare si scaderea eficientei rinichilor urmata de retentia de apa?

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pietrele la rinichi sunt frecvente si foarte dureroase. Procesul de formare a pietrelor la rinichi este accelerat de oxalatul de calciu, fosfatul de calciu sau de acidul uric. Ele pot avea de la dimensiunile unui grãunte de nisip, pânã la dimensiunea unui pumn, pot produce vomã, infectie si sângerãri. Boala este frecvent cronicã, cu numeroase recidivãri de-a lungul vietii. Pietrele aunt mai frecvente la bãrbati decât la femei si rare la copii. Cele mai periculoase sunt cele care blocheazã ureterul si produc stazã urinarã în rinichi. Cearcanele apar in momentul in care rinichiul se imbolnaveste ( hidronefroza) din cauza stazei prelungite.

| anad a răspuns:

In jurul acestor pietre se poate acumula urina care se intareste, pot aparea infectii si il pot bloca partial sau total.

| Arthur a răspuns:

Da, una din cauzele majore de apariţie a cearcănelor sunt bolile de rinichi. Nu e neapărat ca apariţia acestora să fie însoţită de vreo durere de rinichi. Sunt ceaiuri care în cazul unor afecţiuni minore ale rinichilor pot remedia această problemă. La Plafar poţi găsi ce ai nevoie şi poţi încerca o cură de ceaiuri.
Succes!

| dulcik a răspuns:

Daca ai pietre la rinichi incearca sa te tratezi cu uricol, nospa si tavenic eu asa am scapat de pietre la rinichi si de durere.Acum depinde de cat de grava e problema ta, cat despre cearcane nu stiu daca asta ar fi cauza.

| forbidden_1470 a răspuns:

Da, pietrele/nisipul la rinichi sunt o cauza care poate produce la aparitia cearcanelor.
Nu doar durere, dar cel mai bine adreseaza-te unui specialist.