| Tania2006 a întrebat:

Piureul îngraşa, si cu pulpe de pui fierte? Il mananc cu paine neagră.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice mananci contine calorii. Conteaza cat mananci si cum asociezi mancarurile. Nu este intelept sa mananci carne cu glucide, prin urmare nu combina carnea cu piure sau paine. Niciodata nu se combina doua tipuri de glucide, deci nu manca la aceeasi masa cartofi si orez sau paine sau paste.
Pulpele, casa fie dietetice, trebuie sa fie de pasare de tara (cele din magazin contin prea multe grasimi, trebuie evitate in timpul dietelor) si curatate de piele si grasime. Le poti maca cu salata verde sau de varza. Piureul contine mult zahar si mai nimic util, evita-l pe perioada dietei, mananca mai bine cateva legume fierte la abur (dovlecel, telina, radacina de patrunje, ardei, vanata, conopida). Painea neagra este buna in timpul dietei, mananca 1-2 felii pe zi, in special in prima parte a zilei, niciodata la aceeasi masa cu carne sau alte glucide (o poti manca cu branza slaba, cu iaurt, cu legume)

| Adry05 a răspuns:

In comparatie cu cartofii prajiti sau ceva de genul, piureul e mult mai ok. Depinde acum si cu ce-l prepari. Eu de exemplu il fac doar cu ulei si sare, nu pun unt sau altceva si atunci presupun ca e mai dietetic.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca ingrasa!
Nu poti sa manaci doar puiul fiert?

| peperonies a răspuns:

Piureul ingrasa, painea ingrasa. pulpele sunt ok.

| Socke a răspuns:

Da toate trei ingrasa. acum depinde si ce mananci restul zilei. daca mananci doar piure, o pulpa fiarta si o bucata de paine neagra, atunci nu te ingrasi.