| anonim_4396 a întrebat:

Poate asperger sa duca la schizofrenie sau psihoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate!

| doctorandus a răspuns:

In general: nu. In cazuri rare: se poate.

| LordCristobal a răspuns:

Da,daca persoana care are acest sindrom nu are un stil de viata productiv sau nu face ceea ce ii place in viata(din punct de vedere profesional)poate sa dezvolte psihoza dar nu cred ca ar ajunge sa fie schizofrenica, cu schizofrenia e mai complicat.

| Sportacus123 a răspuns:

Nu.