| anonim_4396 a întrebat:

Pot învăța nutriție dintr-o carte că sa slăbesc sau trebuie neapărat nutriționist cu regim personalizat? Am 2 cărți a Dr.Laura Ene doctor în nutriție, diabet și boli metabolice. Daca învăț si înțeleg bine nutriția pot ajunge și un fel de nutriționist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

De la 2 cărți nu poți ajunge nutriționist. Îți trebuie cursuri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fara facultate nu poti ajunge medic nutritionist ai nevoie de diplomă

| Nirvanaaa a răspuns:

Ca sa slăbești trebuie consultat un nutriționist. Se calculează niște indici, se fac niște analize și apoi se concepe un regim.
Ca sa ajungi nutriționist iti trebuie niște cursuri acreditate, nu ajung 2 cărți. Alea sunt de cultura generală mai mult.