| Hyacinth a întrebat:

Poti sa faci AVC daca te abtii sa stranuti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eventual iți pleznesc niște vene in nas, nimic mai mult

| Mosotti a răspuns:

Nu poti face AVC daca te abtii, poti face ceva de genul daca stranuti si nu lasi aerul sa iasa afara adica daca stranuti cumva cu gura inchisa.

| GPA a răspuns:

AVC - ul este cauzat cel mai frecvent de dilatarea/subțierea/ruperea vaselor de sânge de la nivelul creierului. În urma unui studiu bazat pe factorii care pot influența producerea AVC-ului, s-a constatat faptul că, blocarea unui strănut poate duce la slăbirea vaselor de sânge, la o creștere a tensiunii arteriale. Simptomele pot apărea în timp, tensiuni mult mai mari decât de obicei, un ritm cardiac alert.
Este o posibilitate, sunt șanse infime să se petreacă un astfel de accident datorită blocării unui strănut, depinde foarte mult de organismul fiecăruia, de circulația sanguină, de alimentație și foarte important, dacă există un consum exagerat de alcool. Consumul exagerat de alcool crește probabilitatea unui AVC la momentul unor acțiuni care solicită un anumit efort care să împingă sângele rapid către creier, cum ar fi un strănut puternic sau nevoia de a strănuta.

| Vasile2003 a răspuns:

Daca ai fost supus unor intervenții chirurgicale la nivelul sinusurilor și strănuți puternic, da, poți risca să creezi un „mecanism "prin care aerul ce pătrunde în zona ochilor se va deplasa către creier, declanșând dureri de cap severe și accident vascular cerebral.
Presupun că tu nu ai avut o astfel de intervenție chirurgicală, deci nu trebuie sa îți faci griji în privința acestui lucru. Totuși, dacă te abții din a stranuta te supui unor anumite riscuri, cum ar fi :
•dureri în piept
•leziuni la nivelul diafragmei
•ruperea unui vas de sânge la nivelul ochilor
•învinețirea zonei oculare
leziuni la nivelul urechilor care pot cauza vertij sau tulburări de auz
•slăbirea unui vas de sânge către creier, care duce la creșterea tensiunii arteriale etc... Dar riscul este foarte mic dacă nu ai și alte probleme, deci, din nou nu trebuie sa îți faci griji.