| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa mori de la varice / vene sparte pe picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ai dat un search pe google pentru TPU sa scrii o intrebare puteai da la fel de bine si pentru problema in cauza.
Eu nu am varice si nici printre cunostinte nu mi se numara oameni care sa aiba, asa c-a trebuit sa dau eu un search in locul tau, nestiind exact cum poate "evolua" si ce este de facut.
Mai jos si ceea ce am gasit, fa ochii mari

http://www.varicecluj.ro/complicatiile-varicelor.html

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa va spun realitatea, dar da, sunt sanse sa poti murii de la varicele sparte pe picioare.
Explicatia este: odata cu spargerea vaselor, sangele se mai coaguleaza si daca este preluat de alte vase sanguine, este dus spre plamaini sau inima si poti murii axfisiat. Boala se cheama embolie pulmunoara sau cardiaca si este destul de des intalnita la cei cu varice sparte, sau imediat dupa operatii, cand corpul pune in circulatie mici particule de sange coagulat.

| CuriousStuff a răspuns:

Doar daca nu le tratezi, te ranesti si ai o hemoragie pe care nu stii sa o opresti si nu ajungi la spital in timp util. Deci da, poti sa si mori...

| vocea a răspuns:

Da normal ca poti acolo sunt chiaguri de sange

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si
http://m.ziare.com/......ale-645640