Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2614432intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
22 Apr
SATI 362.560AFISARI
163.761VIZITE
134.537V. UNICI
15 August 2009
Anonim intreaba:

Poti sa orbesti daca iti intra nisip in ochi?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 11 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 18 August 2009 13:47
    luciana a răspuns:
    Fara sa te freci la ochi, sa faci spalaturi cu apa obisnuita, calduta, stand cu ochiul deschis in acea apa, facand exercitii de clipire si sa incerci tinand cu mana de pleoapa, sa intre apa sub ea, si cel mai bine ar fi sa incerci sa mergi la medicul oftalmolog, la cabinetul lui, caci numai acolo vei primi ingrijirea speciala de care ai mare nevoie ( o sa ti se prescrie poate si ceva picaturi acasa...) sanatate, Lucien.
  • 16 August 2009 00:53
    constantaproca a răspuns:
    daca mergi imediat la medic nu se intampla nimic.
  • 15 August 2009 22:05
    AlanTigerofAtlantic a răspuns:
    In cel mai rau caz ...10% sanse.Nisipul poate fi scos, dat cu solutie si bandajat 2 saptamani bineinteles de medic.
  • 15 August 2009 22:08
    jo a răspuns:
    Nu sa orbesti, dar sa iti afectezi grav calitatea vederii daca nisipul provoaca rani pe cornee (care se fac foarte usor la frecarea ochiului afectat). In lipsa unui tratament sub supraveghere medicala, ranile se pot infecta si distruge corneea. Orice traumatism de acest gen trebuie vazut de un medic urgent.
  • 16 August 2009 12:56
    sorin a răspuns:
    Nu cred ca exista aceasta posibilitate.
  • 15 August 2009 22:16
    mircea a răspuns:
    Daca numai intra si te speli cu multa apa curata nisipul nu provoaca orbirea. Daca insa, te freci la ochi (gest reflex) poti sa tragi ceva ponoase toata viata. Depinde si ce fel de nisip este. Cred ca te-ai referit la nisip obisnuit fara poluanti de natura chimica, sau organica.
  • 16 August 2009 17:06
    danutzyscorpyon a răspuns:
    Fratele meu l-a lovit cineva cu o pruna in ochi ci nu a mai vazut o zi dar daca dai cu nicp cred ca o saptamana laughing
  • Raspuns utilizator suspendat
  • 16 August 2009 08:24
    Sabwy a răspuns:
    Mergi la medic. Urgent
  • 15 August 2009 21:41
    Raspuns anonim:
    Nu cred...
    Dar trebuie sa clatesti ft bine si sa mergi la doctor [oftalmolog]
    xoxo
    by zui
  • 16 August 2009 14:13
    Raspuns anonim:
    Da, daca tii ochii deschisi, glumesc
    daca nisipul avea si ceva ciuperci virusi sau microbi, e posibil, dar cred ca deja ti-a trecut, boala se numeste conjunctivita.