| adrian1234567890 a întrebat:

Practic handbal si am suferit o accidentare la ligamentul incrucisat anterior mai exact o ruptura pertiala de 50% si am aflat ca trebuie sa ma operez dar anul acesta am bacalaureatul si am decis ca e mai bn sa aman pana dupa acesta si as fi interesat daca in aceste 3 luni pana la operatie pot face vreun fel de exercitii fizice pt picioare care sa nu afecteze mai rau ligamentul. As vrea ca sa nu pierd chiar asa de mult timp fara sa fac deloc pregatire fizica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Nairda777 a răspuns:

Si eu am practicat la randul meu fotbal...am avut o serie de accidentari ce m-au facut sa ma las de sport de perfermanta.Pe prima (cred ca cea mai grava), aproape mi-am rupt tibia, recuperarea a durat ceva timp.Iti recomand, ca de la sportiv la ex-sportiv sa faci exercitii usoare (joc de glezne, sarituri usoare, intineri), pentru a nu-ti pierde pregatirea fizica