| SuNaM a întrebat:

Problemele au inceput acum 2 luni. Avam tuse puternica, febra si am fost la doctor de 2 ori pana mi-au dat un diagnostic de amigdalita pultacee care s-a extins prin corp.Din cauza riscului de a face semticemie, mi-au dat undele dintre cele mai puternice antibiotice aflate pe piata:Axetina si Gentamicina.Totul a fost bine pana acum o saptamana cand am racit iar, durere in gat si tuse foarte, repet foarte puternica care parca vine in valuri.Ma lasa un pic si cand vine, cam 10 minute tusesc in continuu si cand se termina valul de tuse,(pauza tinand 5-10 minute) ma ustura in gat de nu mai pot.Acum imi curge si nasul dar febra nu mai am.Am 16 ani, nu fumez. Tusea este expectorativa.Ce credeti ca pot avea/ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nvoie de o nouă evaluare medicală!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat