| DateDayeui a întrebat:

Pt fete vreau seriozitate și nu răspunsuri sa ma duc la doctor sau sa vorbesc cu mama.
Ideea e ca am secreția vaginală maro, in 1 sau 2 feb am avut menstruație, a fost totul normal când merg la wc totul e normal, iar când ma șterg secreția e normala doar pe tampon am maro deschis și mai îngroșat puțin. Nu am mâncărimi sau usturimi, ma mai doare puțin intr-o parte, eu cred ca sunt la perioada de ovulatie, am fost la doctor cu problema intr-o parte dar a zis ca sunt la perioada de ovulatie, totuși mi-e frica pentru secreția aia maro.
( nu vreau sa ma duc la ginecolog pentru sunt încă minora și nu vreau sa afle ai mei ca am făcut marea prostie sa nu mai fiu virgina va rog nu judecați) dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretie maro inseamna pierderi usoare de sange, care se oxideaza evident si ajung maro.
Nu este normal sa ai aceste sangerari in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri.
Ori esti insarcinata si este un mini ciclu de nidatie, ori ai o rana pe colul uterin de la vreo infectie cu HPV.
In absolut toate cazurile, este vitals a mergi la o consultatie ginecologica, de urgenta!
Nu are importanta ca esti minora, tot trebuie sa ajungi la ginecolog pentru ca sangerarea nu este normala iar ignorarea problemei, nu face ca o posibila sarcina sa dispara, sau o rana pe colul uterin sa nu evolueze spre cancer.

| ywar a răspuns:

Ca ai ridicat coada, asta e treaba ta. Nu stiu de ce considerati voi ca a face sex este o jucarie.
Este posibil sa fii insarcinata... de aceea este vital sa-ti faci un test de sarcina si sa-ti faci programare la ginecolog.
Cine desface picioarele, sau sta capra trebuie sa fie si responsabila. E cam dur ceea ce spun eu, dar e cam adevarat. Programeaza-te la medic. Hai, ca poti!