| myha a întrebat:

Pur si simplu nu mai pot.
Am unghiile mari de la picioare incarnate pana peste cap. Ma dor ingrozitor. si vorba aia. am doar 16 ani. Le am de vreo 3 ani asa.
Cei care aveti si voi stiti cum este.deci va rog ajutati.ma!
Vreun tratament ( nu scump) cu care pot sa scap? E deja prea mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cami_5314 a răspuns:

Le ai asa pentru ca nu iti faci corect pedichiura. Am avut si eu problema asta, si intr-adevar este fff dureros.
Solutia este simpla: nu mai taia coltul unghiei. Lasa unghia patrata ca sa spun asa. Curata cu atentie mizeria de sub ea si de langa ea dar orice-ai face nu taia coltul unghiei. O sa fie destul de greu, sa zic prima luna pana cand va creste unghia pana la dimensiunea corecta dar apoi, daca pastrezi colturile intacte nu o sa mai ai probleme, pentru ca o sa creasca inainte, dupa cum e normal, si nu lateral in carne.
http://www.femeia.ro/frumusete/ingrijire/5-greseli-de-pedichiura.html

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa apelezi la serviciile unei pedichiuriste o vreme, pana iesi din criza.

| ForteGames a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la un doctor, la un sepcialist! Sper iti treaca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duci la o pedichiurista ai grija s-o rogi sa foloseasca instrumentele tale personale! O hepatica sau un hiv sunt mai naspa decat niste unghii incarnate.