| minnie91 a întrebat:

Recent am căzut jos de pe bicicleta in urma acestor acțiuni a rezultat o rană. De ce rană curge? Are un lichid galbior

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rana este infectata.
Mergi la un medic sau chiar la un/o asistent/a medical/a sa-ti dezinfecteze si sa te panseze.
Pansamentul trebuie verificat/schimbat zilnic pana ce se inchide rana normal.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lichid galbior = infectie. Mergi urgent la dr sa-ti faca o dezinfectie sau chiar un chiuretaj daca e nevoie, pansat, antibiotic, si dupa ce e mai ok pune tinctura de propolis ( nu din comert ca sunt numai falsuri ).

| untu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

laughing CHIURETAJ? Chiuretaj la rana julita? Uitati-va la dictionar ce inseamna! Chiuretajul este pentru avort uterin!laughing De ce nu va ganditi asa inainte sa comentati? Cred ca va grabiti asa aiurea!

| untu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Lichidul aceasta daca nu este sange, este limfa, dar nu cred ca este o infectie! Curatati rana cu o solutie iodata sau cu RIVANOL, aplicati peste rana niste praf (pulbere) de BANEOCIN si va puteti pansa cu un bandaj steril! Sau sa aplicati peste rana spray CICATRIDINA pentru o cicatrizare mai rapida!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Tinere eu dupa 8 ani de Ambulanta si 50 de apicultura nu spun din imaginatie. Cand auzi la cineva o idiotenie verifica, altfel ai sansa sa faci una mult mai mare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Aha, spun spre binele tau cand iti vei face o gaura pe undeva. Rivanol si Iod foloseau bunicii. La ora asta cel mai bun si mai non-invaziv dezinfectant se numeste Betadina.

| untu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sa traiti, imi cer scuze! Nu am stiut ca sinteti asistent medical de la Ambulanta! Sa va fie de bine! De ce nu v-ati prezentat de la inceput asa? Sa stim si noi, ca si dvs. dati si sfaturi bune despre medicina si noi nu va obiectam nimic! Imi cer scuze si imi retrag raspunsul meu!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Stai linistit, sunt sofer, dar si daca esti ultimul natarau tot inveti cate ceva ca esti in mijlocul evenimentelor. Paradoxul e ca uneori sunt asistente, medici, noi, care invata de la soferi unele lucruri mai ales despre aparatura ATI din dotare.

| untu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cum? Sint ultimul natarau? Cum vine asta? De unde sinteti?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Nu ma baiatule, ma refer la activitatea care am avut-o eu. Mai citeste odata.

| untu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da, aveti dreptate! Scuze! Omul cat traieste mai invata cate ceva!

| Kampion a răspuns:

Stai linsitit, o sa-ti treaca, de cate ori am cazut eu si mi-am facut rani si julituri in genunchi. 1-2 luni vei avea rana, dupa acea iti va trece

| ambicio a răspuns:

Acel lichid este o infectie, este ceva normal. Trebuie sa dezinfectezi, sa aplici o crema pentru lovituri si sa pansezi.
Bafta!

| Rozzovela a răspuns:

De obicei ranilie secreta astfel de lichid care are ca scop formarea coajei happy
Toate cele bunewinking