| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Recent,am fost diagnosticat cu candida la nivel bucal.Ideea e, ca pe langa candida am un fel de nod/mucus in gat.Au vreo legatura cele 2? Mentionez ca am fost la doctor, dar degeaba.Am urmat tratamentele si tot am.Nu stiu ce sa mai fac.
Cum imi pot da seama daca candida este si la nivel intestinal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o faringita candidozica. Trebuie sa continui tratamentul, candida este o ciuperca rezistenta. Daca ai ajuns la medic in primele 48 de ore ed la inceputul simptomelor, vindecarea trebuie sa se produca in 21-30 de zile (daca urmezi tot ce zice medicul). Insa daca ai ignorat o parte din simptome sau ai amanat vizita la emdic mai multe zile, infectia s-a cronicizat si poti avea nevoie de tratament foarte lung (stiu pacienti care au facut tratament continuu 2 ani pana la vindecare).
Infectia intestinala cu Candida este extrem de rara si apare aproape numai la pacienti cu imunitate prabusita (bolnavi de SIDA, leucemie, pacienti cu transplant, in tratament pentru cancer sau boli autoimune). Asadar e improbabil sa o ai. O poti depista printr-un examen coproparazitologic, dar asta nu va schimba tratamentul. Doar o sa impuna sa te testezi pentru HIV

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa mergi la alt medic. Cu ce te poate ajuta cineva pe acest site unde nu sunt medici? Oricum consultatiile nu se dau online.

| MedLife a răspuns:

Cauti si tu un dermatolog foarte bun sa-ti dea un tratament exact. Intr-adevar e o boala urata dar de care scapi greu dar scapi, mucusul e de la candita asa se manifesta ea.