Întrebare recomandată | zitiala a întrebat:

Recomandare pasta de dinti care sa inlature bacteriile? si daca s-ar putea si o recomandare pentru apa de gura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mădălllinna a răspuns:

Pasta de dinti foarte buna: Colgate.
Apa de gura: Listerne

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cea mai buna apa de gura listerine, te speli bine dimineata si noaptea pe dinti.

| BiuL a răspuns:

Orice pasta de dinti inaltura bacteriile, asta e rolul lor. Trebuie sa te speli minim 3 minute si sa speli bine toate zonele, inclusiv spatele dintilor, limba si interiorul obrajilor.

| express11 a răspuns:

Apa-listerine

| OnuOnulică a răspuns:

Iti recomand Listerine.

| Lawliet14 a răspuns:

De doua ori pe saptamana inainte de culcare dizolva o lingurita rasa de bicarbonat de sodiu in putina apa si clateste gura foarte bine dupa care nu se mai bea apa pana dimineata. In acest fel scapi de bacterii.

| ALGator a răspuns:

Nu trebuie sa inlaturi "bacteriile". De asta are grija organismul, pentru ca exista bacterii bune si rele.
Daca ai dantura ingrijita (fara carii si infectii) grija ta sa fie sa dai cu peria de dinti de doua ori pe zi (dupa mese).
E bine ca pasta sa fie cu fluor (probabil ca sint toate). In rest, poate sa nu aiba nimic dar mai ales NU substante de albire.
Atentie. Nu se periaza numai dintii ci si gingiile (fara sa apesi salbatic). Trebuie sa parcurgi toate suprafetele dintilor si gingiei la periere.
Cit mai des te lasa inima trebuie curatat intre dinti, pina la gingie cu ata.
Daca doresti, pentru indepartarea mirosului din gura (daca ai asa ceva) poti clati cu o apa de gura tip SB12. Aceasta, intr-adevar, mai potoleste din bacteriile care consuma resturile de mincare din gura producind gaze sulfuroase mirositoare.
SB12 e un preparat bazat pe zinc si clorhexidina si are efect persistent cam 12 ore.
Cam asta-i tot.

| PeFuga a răspuns:

Toate pastele de dinti sunt bune pentru igiena orala, daca sunt folosite corect (faci periajul cel putin 2 minute de 2 ori pe zi, sau mai des daca porti aparat dentar). Recomand sa mergi la un dentist pentru o consultatie si sa ii ceri lui un sfat legat de aceste produse. El iti va recomanda ceva in functie de starea ta de sanatate orala. De exemplu, daca el constata o problema parodontologica, iti va recomanda o pasta dinti care sa o remedieze. La fel si cu apa de gura.
Eu recomand pe langa pasta de dinti si apa de gura sa folosesti si ata dentara. Gasesti pe youtube filmulete despre cum se foloseste, sau tot pe dentistul tau il poti intreba.

| Danişor a răspuns:

Salut!
Pentru pasta de dinti : Colgate, Blendament
Apa de gura : Listerne
Si iti recomand sa te speli pe dinti minim 3 minute, sa dai bine in toate zonele.

| Moryami a răspuns:

Bicarbonat de sodiu ca pasta de dinti. Are un gust oribil dar iti albeste dintii si inlatura bacteriile. Apa de gura: Listerine

| 1cristian1990 a răspuns:

Cea mai buna pasta de dinti pe care o folosesc si eu este sarea de mare amestecat cu bicarbonat de sodiu! Daca vrei mai bagi si putina menta ( planta proaspata) Nu imi miroase gura, nu ma spal cu chimicale si nu imi pun sanatatea in pericol! Citeste ce scrie pe pasta de dinti gen florura de sodiu si vezi ce scrie pe otrava de sobolani, tot florura de sodiu, doar ca e in cantitati mari! Sper doar ca nu au modificat prospectele!

| Adelin89 a răspuns:

Nu folosi apa de gura, te poate baga in spital daca esti alergic la ea...
Recomand Blend-a-med happy

| DeliaCute a răspuns:

Ai vazut atatea reclame...

| helpfriends a răspuns:

Salut, recomand :
blend-a-med 3d white ( da dintilor si o stralucire, ai impresia ca tii albeste )
Apa de gura ti-as recomanda sa nu folosesti, este doar o prostie.

| K3nzoRRR a răspuns:

Pai, Colgate, Blendament, Listerine.

| BoGdY1107 a răspuns:

Pasta de dinti Aqua fresh sau colgate
apa de gura listerne

| halvitza a răspuns:

Pasta lacalut si apa de gura corsodyl

| Tiberius19 a răspuns:

Pai, pasta de dinti:Colgate, Sensodyne, iar apa de gura listerin.Cel putin acestea le folosesc eu

| aditek a răspuns:

Sensodyne

| Tibi1248 a răspuns:

Pasta de dinti:
Pentru sanatatea cavitatii bucale :Colgate
Pentru sangerari gingivaletonguearadontax
Pentru bacteriile ce ataca limba si gatul:Lakalut Aktiv
Apa de gura:
Listerine sau Colgate, recomand listerine albastru pentru ca nu coloreaza dintii

| Biia25 a răspuns:

Buna happy Eu recomand pasta de dinti de la oriflame! Este foarte buna cea cu lamaie care iti albeste total dinti, si pasta de dinti Aquafresh! big grin Sper sa iti fie de ajutor raspunsul meu! Multumesc! :*