| Mashiro a întrebat:

Remedii naturale pentru paduchii! Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește gazul, aplici la rădăcina părului și pe lungimea sa, pui un prosop pe cap și după 2 ore te speli. Faci zilnic, și nu uita să ai și un pieptăn cu dinții foarte deș, prin pieptănare îndepărtezi ouăle de păduchi.
Pa, pa.

| Rossey a răspuns:

Buna! Aceste remedii se gasesc la farmacie, diferite pray-uri lotiuni.Sau gazul stiu ca mai este bun.O zi buna!

| SupraDozaDeVise a răspuns:

1.O alternativa naturala cu ajutorul careia scapati de paduchi, este maioneza. Acoperiti scalpul si parul copilului cu un strat de maioneza, aplicati deasupra o punga si lasati-l astfel timp de jumatate de ora. Spalati parul cu sampon si apoi inlaturati lindinele cu un pieptene special pentru paduchi.

Sau uite, iti dau mai bine linkul :http://www.rasarit.com/......paduchilor
Bafta :*

| adrew a răspuns:

Te tunzi chell

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| Sorin24 a răspuns:

In cazul unei infestatii cu paduchi de cap este indicata folosirea unui sampon special sau a unei lotiuni, urmand exact instructiunile de utilizare. Cere sfatul unui farmacist asupra tipului de tratament ales.

Deoarece nici un tratament nu este eficient 100% este recomandata repetarea operatiunii dupa 7 zile. Poti efectua verificarea, folosind aceeasi metoda cu pieptenele umed la o saptamana dupa cea de-a doua aplicarea a tratamentului. [Sper ca ti-am fost de ajutor. ]