| RainbowDash1 a întrebat:

Repostez întrebarea deoarece este urgent!
Buna TPU! De câteva zile, noaptea, dupa ce mănânc si ma culc, la câteva ore ma trezesc cu o durere pur si simplu insuportabila de stomac. Simt ca ma arde si mai sus de stomac si Mi-e Greața. M-am saturat. Azi dimineața pe la 4 m-am trezit si am început sa plâng de durere. Am fost la cabinetul școlii pentru ca pur si simplu nu mai puteam sta in picioare. Mi-a dat un dicarbocalm dar acum Iarăși m-a luat durerea. Ce as putea sa fac sa îmi treacă? Ce credeți ca am? Eu m-am gândit la ulcer deoarece si mama si sora mea au, dar nu stiu dac acesta se poate lua si genetic.

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca te-ai saturat de situatia asta, de ce nu ai fost la un medic pana acum? Ti se fac niste analize (pentru helicobacter pylori) si apoi ti se da tratament.
Daca ti-e frica de medici, macar la farmacie du-te si cere un sfat! Si farmacistul iti poate sugera un tratament pentru moment care poate ameliora situatia.

| RainbowDash1 explică (pentru PeFuga):

Pai părinții meu spun ca nu e nimic, ca probabil m-am iritat la stomac. Ei așa fac mereu, pot sa fiu si pe moarte, ei spun ca nu e nimic grav -_- insa din câte stiu, mama a facut ulcer pentru ca are bacteria aia, h. Pylori. SI sora mea la fel.

| PeFuga a răspuns (pentru RainbowDash1):

Daca parintii tai au sunt cadre medicale, crede-i, daca nu, intreaba medicul sau farmacistul! Daca toata familia ta are probleme cu stomacul e posibil sa ai si tu o pedispozitie catre asa ceva. In orice caz, mai bine trateaza sa mergi la medic sa afli daca esti sau nu bine!

| PeFuga a răspuns (pentru RainbowDash1):

Poate lor le e teama ca trebuie sa dea bani pe medicamente. Intr-adevar, daca ai bacteria aia o sa ai nevoie de medicatie, dar e mai ieftin tratamentul asta decat o operatie in caz ca se agraveaza. Pana una alta, daca esti elev/student, ai consultatia gratuita si posibil si pastilele sa fie decontate partial sau chiar integral.

| zickuo a răspuns:

Un medic, si cateva consultatii, te vor ajuta categoric sa rezolvi problema.

| Ostafe_Simona_1905 a răspuns:

Hei, mai bine ai merge la un medic cat mai repede.
Nu sta asa, o sa fie si mai rau cu timpul daca nu afli ce ai ca sa poti remedia problema. straight face