| bluesky a întrebat:

Respiratie urat mirositoare! Solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LCD a răspuns:

Spala-te pe dinti cat poti de des...si foloseste o periuta care are suprafata pentru limba. Bacteriile de pe limba provoaca mirosul. Guma sa ai la tine, si apa!
Conteaza si ce mananci straight face si eu aveam momente cand ma spalasem pe dinti, consumam si apa si nici nu mancasem si se intampla... e aiurea, dar se rezolva happy

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Urgent control stomatologic si sau si la medicul internist! Poate fi ori de la vreo carie, (si nespalare curenta!) fie de la vreo afectiune gastrica nedepistata inca!

prfml
| prfml a răspuns:

Ceai verde, potocala, patrunjel.

| Emeraude a răspuns:

Respiratie urat mirositoare nu poti avea decat daca nu te speli pe dinti (dimineata si seara), nu ai o igiena dentara buna sau fumezi.Asta daca nu cumva ai probleme de natura medicala, cu stomacul de exemplu.Nu ma pricep la din'astea, dar iti pot recomanda sa te speli cat mai des pe dinti, sa-ti clatesti gura cu apa de gura, mentolata si la nevoie sa ai o guma de mestecat la tine. Eu am mereu in geanta Orbit, sunt sub forma de pastile. Dar atentie, guma nu trebuie mestecata mai mult de jumatate de ora!
Succes si respiratie cat mai placuta! Pa-pa!

| Ana_6509 a răspuns:

Pentru a va ajuta sa aveti o respiratie mai placuta:
- faceti gargara cu apa de gura;
- periati-va dintii, limba, cerul gurii si gingiile de cel putin doua ori pe zi cu pasta de dinti;
- folositi ata dentara cel putin o data pe zi;
- adoptati o diata saraca in grasimi si bogata in fructe si vegetale;
- mancati mai putina carne;
- nu fumati si nu folositi alte produse de tutun, cum ar fi tutun de prizat sau de mestecat;
- evitati mancarurile si bauturile care cauzeaza respiratia neplacuta, cum ar fi usturoiul sau bauturile alcoolice;
- mancati la intervale regulate. Dieta sau saritul meselor pot scadea productia de saliva cauzand respiratia urat mirositoare;
- mestecati guma de mestecat fara zahar, sugeti bomboane de menta fara zahar, beti apa, mai ales daca aveti gura uscata;
- incercati batoanele mentolate, care contin ingredientele din apa de gura si care vi se dizolva in gura;
- indepartati protezele mobile, puntile mobile, protezele partiale sau aparatele ortodontice si spalati-le o data pe zi sau conform indicatiilor stomatologului. Bucatele de mancare sau bacterii se pot aduna in acestea, cauzand respiratia neplacuta;
- folositi apa de gura pentru indepartarea temporara a respiratiei urat mirositoare. Plimbati-o prin gura aproximativ 30 de secunde inainte de a o scuipa;
- efectuati controale dentare regulate;
- faceti-va o programare la un specialist in otolaringologie (investigheaza urechea, nasul si gatul) daca aveti probleme frecvente cu respiratia neplacuta.
Sper ca ti-a fost de folos.happy

| buli a răspuns:

Spala-te pe dinti cat mai des, dupa fiecare masa, dupa clateste-te cu apa de gura ( cea mai buna ar fi de la oral B). Du-te la un stomatolog, vezi ce iti zice, poate ai probleme cu dintii, carii sau cine stie mai ce, el iti spune cel mai exact ce iti trebuie si ce trebuie sa faci.

| IbanezFender a răspuns:

Daca te ingrijesti si respiratia urat mirositoare inca este prezenta ai nevoie de un tratament, problema poate fi si de la stomac.

| Mamamare a răspuns:

1)Spala-te pe dinti des, dupa fiecare masa
2)Foloseste apa de gura + ata dentara(daca este nevoie)
La mine apa de gura imi tine respiratia curata timp de 3-4 ore
3)Du-te la dentist. Ca e cel mai indicat
Sper sa-ti fie de folos:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se numește halenă și trebuie investigat medical.
Consum de mentol.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Halena, carii dentare.Trateaza-le. Ia cate o guma, lasa fumatul. Nu bea alcool cand mergi la intalnire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Winterfresh Polar Ice!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se gasesc solutii decat prin investigatii medicale de specialitate. Cauzele sunt diverse. M-am interesat atat de mult pentru ca sufar de halena de multi ani. Cine spune ca spalatul pe dinti regulat este eficient nu stie ce inseamna HALENA!

| cristina999 a răspuns:

Problema poate fi de la stomac...ar fi mai bine sa consulti un medic stomatolog si gastroenterolog.