| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu aceeasi problema. Am luat o cutie de uricol plus niste pastile urinex, de fiecare data cand iau uricol senzatia de a urina (cistita) dispare cateva zile. dupa am aceleasi simptome insuportabile straight face ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Deci... Mergi la un medic pentru analize, îți va prescrie cel mai probabil antibiotice specifice problemei tale (nu te ajut aici cu nume de antibiotice pentru că este foarte important să te vadă un medic și să îți facă o schemă de tratament). Ține tratamentul de la cap la coadă (în timpul ăsta bea multă multă apă, ajuți organismul să elimine reziduurile medicamentoase dar și microbii; de asemenea ia și un protector gastric și un probiotic pentru a nu face candidoză din cauza antibioticelor). După ce termini tratamentul, o perioadă ia preventiv uricol și urinex, dar fă și o cură mai lungă cu probiotice (Eubiotic spre exemplu) - cam o lună de zile, măcar. Ia probiotice atât pentru contracararea efectelor negative ale antibioticelor cât și pentru a ajuta sistemul imunitar și flora bacteriană benefică să lupte cu agenții patogeni care provoacă infecțiile urinare recidivante.
Consumă mereu cantități mari de lichide (neapărat naturale!) - apă, ceai, sucuri de fructe. Pentru a ajuta rinichii și aparatul urinar consumă ceai de coada calului. Extern - cumpără-ți un săpun natural hipoalergenic (recomand săpunurile Deja-Vu pentru că sunt acceptabile ca preț - maxim 10 lei/săpun, dar găsești și mai ieftin cu 2-3 lei în magazinele naturiste) cu care să te speli în zona intimă. Renunță total la săpunuri și geluri de duș clasice în zona aceea, pentru că și ele pot "ajuta" la revenirea infecțiilor. Poți de asemenea să faci spălături externe cu ceai de coada șoricelului - extrem de benefice pentru aparatul uro-genital fenimin.
Totuși, cel mai important este să tratezi infecția și acest lucru îl faci cel mai ușor cu ajutorul medicației potrivite recomandate de medic. Abia mai apoi, pentru a evita recidivele, începe o cură de întărire a sistemului imunitar și de prevenție, cu metodele enumerate de mine mai sus.
Îți dau aceste sfaturi pentru că și eu m-am confruntat cu cistite recidivante luni la rând, eram sătulă de antibiotice care nu își făceau eectul și la un moment dat am refuzat să le mai iau și problema mea nu se ameliora deloc. Abia după ce am schimbat antibioticul cu unul eficient am scăpat de probleme și în sfârșit am putut să mă axez pe prevenție.
Multă sănătate și dacă ai întrebări de orice fel îți stau la dispoziție!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Asta se întâmplă deoarece NU este tratată infecţia urinară pe care o ai, doar se ameliorează simptomele :(

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Toate cele bune şi multă sănătate.