| ιяιηυк a întrebat:

Rubeola se transmite dupa 5 zile de la declansare?:-s Vreau cat mai multe detalii despre aceasta boala! De la cineva care a avut va rogpuppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Rubeola se transmite pe cale aerogena, prin intermediul picaturilor nazale emise de bolnav, ce se afla in suspensie in aer si patrund in caile respiratorii, determinand aparitia simptomelor. Perioada de incubatie este de 14 -21 zile, cu debutul eruptiei de obicei in a 15-a zi. Infectia poate fi transmisa timp de cateva zile inaintea aparitiei exantemului, pana la 5 -7 zile dupa aceasta. Virusul poate fi detectat in faringe timp de 7 zile inainte pana la 7 zile dupa aparitia eruptiei. Perioada de contagiozitate maxima este in timpul aparitiei eruptiei. Rar, virusul poate fi eliminat din faringe chiar si pana la 15 zile dupa aparitia eruptiei, in cantitati ce scad rapid. Pacientii nu sunt considerati contagiosi dupa 7 zile. Mai multe detalii aici:
http://www.paginamedicala.ro/boli-afectiuni/Rubeola_1312/
In rest, sanatate maxima!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Rubeola este foarte contagioasă.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rubeol%C4%83
Pa, pa.

| bulin a răspuns:

Da se transmite abia dupa 3 saptamani nu mai elimini virusi rubeolici. O sa iti apara bubite pe fata membre superioare torace abdomen membre inferioare in prima saptamana se vor vindeca de la membrele inferioare in sus in maxim 2 saptamani trece a 3-a saptamana stai in casa pentru a nu da si altora rubeola.Ganglionii se maresc, faci febra poti lua paracetamol sau nurofen. Sa nu iei aspirina! Ai mare grija rubeola pentru o femeie insarcinata in primele luni este foarte periculoasa pentru ca o obligi sa avorteze deoarece copilul se va naste cu malformatii la inima cianozat si moare in 3 ani asa ca stai cat mai departe de femaile insarcinate. Poti face dus daca vrei fara baie prin baie intelegem statul in cada cu apa...

| Itstimetosayhello a răspuns:

Salut! am avut si eu asta-iarna rubeola.Pai intre 2 si 3 saptamana iti apar bubele, cu 1 saptamana inainte sa iti apara bubele devii contagios.Este atat de contagioasa incat chiar daca treci pe langa cineva care are virusul poti lua.In fine, nu toti luam boala, depinde de fiecare in parte...

| PunctSpaimaVestuLui a răspuns:

Uite, au am avut dar nu mai tin minte simptomele: http://www.sfatulmedicului.ro/......german_652