| Wøodenpints a întrebat:

Să răspundă doar cine a mai avut sau știe exact cum se scapă de așa ceva.
Azi după ce m-am dat jos din pat și-am început să merg, după urcarea unor trepte (nu mai multe de 20) mi s-au blocat mușchii coapselor pur și simplu. Habar nu am ce s-a întâmplat, dar abia am reușit să-mi mai mișc picioarele. E o durere ca la aia de cârcel, doar că o simt în continuu de jumatate de oră. Se simte intens spre insuportabil când merg sau încordez mușchiul și mai domol când stau întins și picioarele nu-s supuse la niciun efort. La ambele picioare e la fel, deci nu-i vorba de întindere sau fractură musculară. Pur și simplu s-a întâmplat brusc și durerea a ajuns la punctul maxim în vreo 10 secunde și persistă de jumătate de oră.
În caz că contează, merg zilnic ~30 de km cu bicicleta (fix mușchii ăia sunt cei mai solocitați efortului) iar ieri am făcut pauză. E prima dată când mi se întâmplă chestia asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Vlach a răspuns:

Mergi la doctor, daca de-abia poti merge, roaga pe cineva sa te duca la spital

| CrissRonnye7 a răspuns:

Asa a patit si bunicul meu si s-a dus.

| CrissRonnye7 a răspuns:

Asa a patit si bunicul meu si apoi a murit.

| LalaPupici a răspuns:

Probabil din cauza acelei pauze.Organismul s.a obișnuit cu efort fizic mereu și dacă tu te.ai oprit, a clacat. Însă recomand sa mergi la doctor dacă durerea persista.