| sunrise_6829 a întrebat:

Acum cateva minute mi-am prins degetul mare de la piciorul drept sub ceva greu acum m-am taiat si am taiata si putina unghiecrying
crying ma ustura cumplit nu stiu ce sa fac nu ma duc al medic pentru asta dar m-am bandajas si ma doare cand merg vreau raspunsuri urgente nu stiu ce sa mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ady00pk a răspuns:

Dupa ce te lovesi/tai:
1.Dezinfectezi zona
2. Daca pielea e dezlipita o pui la loc in starea ei naturala
3. Pui un bandaj cu rivanol(sau simplu dar sa fie curat/dezinfectat)
4.Suporti durerea
Posobilitatibig grinaca se umfla, invineteste, doctorul e urmatoarea etapa
Bafta...sad

4 răspunsuri:
| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Du-te la medic daca vrei sa treaca mai repede daca vrei sa treaca greu iate dupa adyoopk

| alin823 a răspuns:

NU cred ca e nevoie sa te duci la doctor.Bagal in apa recee. Ti-sa negrit unghia? Oricum maxim ce ti-se poate intampla e sa iti pice toata unghia. Pune si ceva rivanol daca ai zis ca te-ai taiat sa nu se infecteze.Nu e nevoie sa te duci la doctor.

| camionagiull a răspuns:

Cureti zona cu apa oxiginata iti curanta mizeria din rana dupa pui rivanol cu un bandaj eu cam atat stiu dupa ce m-am taiat pana in os si nu m-a dus la spital am ramas cu rana asa si so vindicat cu apa oxiginata si rivanol cu pasament lalal etc./.

| AmberMyth1 a răspuns:

Cel mai bun lucru cred ca ar trebui sa te duci la medic daca te doare asa de tare vei afla ce ai patit sh daca este nevoie iti va spune ce trebuie sa face ca sa se vindece!