| alexxis0712 a întrebat:

Sal.Am 16 ani aproape 17, 68 kg 1, 74m si fac sala de 6 luni.Rezolv ceva fara suplimente? Doar din mancarea de acasa? Sfaturi ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suplimentele le iei numai la indicația medicului, nu după gura lumii!
Pa, pa.

| FitnessTrainer a răspuns:

Salut. Daca reusesti sa-ti iei din mancare in jur de 150g proteine si in jur de 200g carbohidrati /zi, atunci nu iti trebuie suplimente (cel putin acum). Trebuie sa iei 5-6 mese pe zi, la fiecare masa intre 20-35g proteine si multi carbo.
Suplimentele nu te afecteaza daca nu le iei in exces. Sunt prafuri facute din mancare. Le iei doar atat cat scrie pe ambalaj.
P.S.: Astea iti trebuie daca vrei sa cresti in masa musculara. Daca vrei definire (nu cred ca e cazul), atunci iti trebuie mai multe proteine iar carbohidrati si grasimi foarte putini.

| alexxis0712 explică (pentru FitnessTrainer):

Io pot sa mananc acasa mult dar mi-e frica sa nu stric abdomenu de la prea multi carbohidrati ca am patratele...

| FitnessTrainer a răspuns (pentru alexxis0712):

Daca vrei masa musculara trebuie in special carbohidrati. Daca stii cum sa-i alegi, atunci vei pune putina grasime. Eu iti recomand sa faci masa asa cum ti-am scris in comentariul anterior, iar prin aprilie sa te apuci de definirehappy Zic aprilie deoarece definire nu cred ca o sa iti ia mai mult de 2 luni, iar apoi vine vara. Acum e spre toamna, vine iarna, si nu mai ai ocazia sa-ti arati "patratelele" laughing.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru alexxis0712):

Da, arati foarte bine pentru 16 ani happy Umerii mai trebuie lucrati (Nu stiu picioarele cum sunt, dar upper body e foarte ok ). Parca ma vad pe mine laughing Doar ca eu pe atunci aveam 75 de kg.

| alexxis0712 explică (pentru FitnessTrainer):

Da-mi facebooku sa mai discutam ca aici mi-e sila straight face||

| FitnessTrainer a răspuns (pentru alexxis0712):

Ai skype? Daca da, da-mi id.

| alexxis0712 explică (pentru FitnessTrainer):

Yonutz597

| MeddyMaddy a răspuns:

Nu mai lua suplimente, e foarte bine ca faci sala. Incearca sa tii un regim acasa care sa-ti dea strictul necesar.

| CristinaAlina19950831 a răspuns:

Nu lua suplimente, nu sunt bunesad.E foarte bine ca faci sport, dar nu incerca sa-ti umfli corpul cu prostii.Sigur ca se vad rezultatele si fara suplimente, stai linistit.Fa sport ca sa te simti tu bine, pentru sanatatea corpului tau, dar nu te umfla ca un balon cu porcariihappy.Te pup:*

| Derfuletz a răspuns:

Lasa suplimentela, ca poti sa mori.

| xBubbless a răspuns:

Da, rezolvi și fără suplimente, dar acasă trebuie să ai și o dietă. Nu băga suplimente în tine că nu sunt bune de nimic. Îți fac rău.