| cartofiorulroz a întrebat:

Sal TPU.Vara asta merg in tabara. Oare ar putea sa-mi vina ciclul pana atunci?(am 11 ani).O colega a zis ca a auzit de la bunica-sa ca venirea ciclului poate depinde si de varsta si mi-a zis sa fiiu atenta.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima menstruatie apare intre 9 si 16 ani, dar nu poti sti cand. Cu cateva luni, pana la 2 ani inainte, fetele au o secretia vaginala albicios/transparenta, lipsita de miros.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori ( la majoritatea fetelor ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Fetițo discută cu mama ta nu cu colega și din auzite!
Vorbește cu mama ta și te va lămuri ea cum stă treaba!

| viotedy a răspuns:

La aceiasi varsta cand i-a venit si mamei tale.intreab-o la cati ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ciclul memstrual poate începe oricând între 10-16 ani.
Numai corpul tău poate decide când a sosit momentul primei menstruaţii.
Orientativ, prima menstruaţie apare în general cam la 2 ani după ce sânii încep să se dezvolte, la scurt timp după ce apare părul pubian, după ce observi o secreţie vaginală.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cum a zis Azure. Cel mai bine e să discuți cu mama ta care e o femeie cu experiență în domeniul acesta. Colegele mai greșesc.
Prima dată când îți vine s-ar putea să te doară puțin burta ca și când te-ar fi lovit cineva. Dar nu toate fetele pățesc așa. Nu o să îți vină în cantitate foarte mare, deci nu te aștepta să curgă ca la robinet.
Dacă ai secreție vaginală de vreo doi ani, atunci e timpul. Și 11 ani mi se pare o vârstă ok, mai ales că fetele sunt mai dezvoltate decât acum câteva decenii.
Pentru siguranța ta, să ai un tampon mereu la tine.
Ciclul poate veni oricând.

| Havok83 a răspuns:

Luiza ce ti-a spui tie bunica ta este adevarat depinde la ce varsta menstruatia acum nu stiu in cazul tau.Dar nu trebuie sa te gandesti la asta si sa te distrezi. Distractie placuta.

| Crissstina01 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii cand iti va veni primul ciclu. Trebuie doar sa fii pregatita in orice clipa pentru asa ceva!