| anonim_4396 a întrebat:

Sall.
in urma cu 3 saptamana prietena mea a luat pastila de a doua zi, a inceput sa ii curga sange dupa 10 zile (cica e normal), iar apoi a continuat inca 8 zile abundent, dar s-a oprit. in noaptea lu` 9 si 10 s-a format o pata maronie pe chilot. (mi s-a zis ca ar fi normal)

Dar azi cand am facut sex si am alintat-o cu degetul (prima data de la pastila), am observat un fel de un mic gol (ne existentand inainte), de marimea unei mingi de golf.
>=? posibil sa-i fie de la sangerari? posibil sa fie uterul afectat?
incercam sa evitam ginecologul din cauza varstei sub 18

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ei pilula de a doua zi este complet interzisa. Cine a venit cu ideea sa i-o administreze ar trebui judecat si condamnat fiindca ii pune viata in pericol si este posibil sa o fi distrus definitiv. Nu stiu de ce gol vorbesti, dar e posibil sa fie o tumora. La varsta ei, o asemenea doza de hormoni poate declansa orice fel de modificari, inclusiv aparitia unor tumori. Nu mai evitati ginecologul, fiindca poate inca mai poate fi ajutata sa duca o viata normala. Discuta maine dimineata cu parintii ei si vineri meregti impreuna la medic. Alegeti unul foarte bun, care sa aiba un ecograf performant si posibilitatea de a o interna pentru investigatii si tratament

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tot din cauza vârstei nu trebuia să ai contact sexual. Nu ai citit prospectul pilulei de urgență? Nu fă din ea metodă permanentă de contracepție, se folosește de maxim 2 ori pe an. Utilizează prezervativul.
Cine ți-a spus că este normal așa ceva?
Nu este nicio sarcină dacă a venit menstra. Acel mic gol unde l-ai observat? Nu te cunoști?
Pa, pa.

| tuGatita a răspuns:

E grav si e imposibil sa fie de la sangerari. te rog frumos sa faci rost de bani si sa o duci la un ginecolog, cabinet particular ca nu-i a buna. si pentru data viitoare folositi alte metode de contraceptie, cel mai bine un prezervativ chiar si spre sfarsitul actului. repede la medic, e posibil sa ii fie afectat uterul sau cine stie ce altceva? pe net nu vei gasi raspuns, doar un control va va ajuta. si sa nu mai ia pastila aia ca e periculoasa la naiba! voi nu ganditi? mai ales daca e mica. sanatate iubitei!

| devine a răspuns:

Daca are sub 18 ani crezi ca nu o primeste? vi se pare mai "sanatos" sa cautati raspunsuri pe net?

| Trăie a răspuns:

Nu puteti sa ziceti ca mergeti in vacanta undeva si acolo sa cautati un ginecolog care sa nu aiba nici o legatura cu vreo cunostinta de a voastra?

| rino90 a răspuns:

Ea zice a nu i-a mai aparut nimic in seara asta. zice ca ar fi incetat.
iar golul se simte de la jumatea degetului in sus si abia ating cu varful degetului, peretele, dar la penetrare e ca de obicei. mi s-a zis de altcineva ca ar fi ok asta, ca si ea ar avea ceva asemanator.
legat de contraceptie s-a rupt. sunt constient ca nu terbuie sa ia pastila ea, dar e mai bine decat sa ne nenorocim vietile. sunt constient cat de nociva e, m-am temut de efecte si i-am zis si ei ce se poate intampla

| rino90 a răspuns:

Sa rezolvat

| mariuscozma a răspuns:

Atata timp cat mai are 2 gauri nu vad unde-i problema