| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU, am 14 ani.
De doua zile am incercat o tigara si de atunci am zis ca nu am de ce sa fac asta, nu o sa mai fac.
Ieri din nou am luat una, pur si simplu simteam ca nu pot rezista la o tigare. Din nou am zis ca nu mai incerc, dar din nou
Azi iar.Ce sa fac ca sa nu mai am senzatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi este imposibil sa cred ca nu poti rezista unei tigari in situatia in care tu nu esti fumator, dar ma rog, asta este moda si tentatia este sa faci ceea ce fac toti prietenii, sa te apuci de fumat ca sa fii ca ei.
Sfatul meu este sa nu te apuci de fumat, nu-i nimic sanatos in tigara, dimpotriva!
Apuca-te de un sport si muta-ti gandul de la tigari, fa ceva util si obositor, ca sa-ti preocupi mintea!
Senzatia nu exista, este doar obsesia ta cu care te hranesti singur, iar autocontrolul este cel care ar trebui sa-l folosesti in cazul tau. Tu esti stapanul in cazul asta, o senzatie creata de tine pentru a arata prietenilor ca esti in stare sa faci ceea ce fac si ei.
Cred ca poti sa fii mai bun si mai destept, daca dovedesti prietenilor ca nu ai de gand sa faci ceva ce ti-ar putea afecta sanatatea pe viitor, cu buna stiinta.

| CuriousStuff a răspuns:

Dependenta sau sevraj dupa o tigara nu exista. E in capul tau. Vrei sa fii cool, nu vrei tigari.
Pur si simplu te opresti.

| reihiuke a răspuns:

Nu ai ce. incearca sa te detasezi de senzatie si chiar daca o vezi acolo, nu o bagi in seama.