| motanel78 a întrebat:

Am o problema cu amigdalele s-au imflamat rau si parca au niste gauri in ele si pe cerul gurii venele umflate ce am sau ce sa fac sa imi treaca plus de asta eu fumez!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa te adresezi medicului si sa asculti de sfatul lui.
Stopeaza tutunul fuguta la medic.
O zi bunahappy

| minrest a răspuns:

Du te la doctor. O amigdalita netratata poate duce la reumatism, boli de inima si alte boli cronice. Poti foarte bine sa dai si coltul. Nu ai cum sa fumezi si sa nu ai probleme respiratorii. Cu timpul, aceste probleme devin permanente. Salut.

| SkyPilot a răspuns:

Amigdalita poate fi de natura virala sau bacteriana. In prima situatie nu avem mijloace de a lupta cu cauza ci doar sa atenuam simptomele neplacute. Cazul al doilea este dificil de tratat, se trateaza cu antibiotice dar numai prescrise de medic, altfel faci mai mult rau decat bine. Mai rar poate avea drept cauza o infectie fungica.
Fumul de tigara nu ajuta. Nu se stie de ce, dar cei care fumeaza sunt loviti mai des de amigdalite.
In ambele cazuri, bea multe lichide calde, fa gargara cu apa cu sare, ia aspirina, dormi cat poti de mult.
Vezi si acest articol:
http://www.sfatulmedicului.ro/amigdalita

| TrăieşteClipa a răspuns:

O amigdalita netratata iti poate creea probleme serioase in viitor.
Da o fuga pana la medic sa-ti prescrie un antibiotic si in 7 zile ai scapat.
Nu le scoate deoarece mai au si alte functii importante.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, pentru inceput las-o mai moale cu fumatul! Si du-te fuguta la medicul tau de familie pentru o consultatie fara frica. Userii TPU nu-ti pot da un diagnostic, nimeni in afara de un doctor specializat nu poate!