| anonim_4396 a întrebat:

va rog ajutati-ma. am 13 ani si acum 4-5 zile a inceput sa ma doara gatul, dupa care m-a lasat, dar de 2 zile iar incepe sa ma doara cand inghit. Am fost la doctor si a spus ca e amigdalita dar eu nu cred asta, cu toate ca gatul e putin umflat, dar nu am avut febra mai mare de 37 cu 6. Am vazut azi ca imi iasa in partea de jos stanga o masea de minte si daca pun mana pe ea ma doare. A inceput sa sparga un colt de-al ei gingia. Ce sa zic, am luat antibiotice, nurofen, dar mi s-au facut multe afte in tot gatul, dintre care cateva exact in zona amigdalelor. Pot fi aftele de la maseaua de minte? De fapt ma dor amigdalele sau aftele din gat? Vreau sa va spun ca ma doare ingrozitor cand inghit, dar nu e o durere ci o usturime. Azi am vazut ca am 5 afte pe buza inferioara, 3 pe cea superioara, pe obrajii interiori vreo 2-3, am doua f. mari si albe exact langa amigdale pe ambele parti( una in stanga una in dreapta) si 4 pe cerul gurii de deasupra amigdalelor. De-abia pot manca si inghiti. Se poate ca durerea de gat sa fie de la afte si nu de la amigdalita? daca aveam amigdalita trebeau sa imi fie f umflate amigdalele dar nu sunt asa de tare, insa gatul e rosu si dca ma apas pe aftele cele doua mari cu degetul ma dor ingrozitor de tare. Astept raspuns va rog sunt disperat ca mi se pare ca nu se va vindeca niciodata! De 2 zile tot iau antibiotic(amoxicilina 500) si nimic. fac febra pe reprize, cea mai mare fiind 37 cu 6. Ar trebui sa opresc antibioticul? Are ceva de-a face cu rosul in gat sau doar aftele sunt problema? va rog astept rasp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-te la alt medic. Nu mai lua antibiotice. Daca totusi ai amigdalita cea mai buna reteta este asta: petrol lampant cu sare. Faci gargara. Eu asa am facut in copilarie. Nu puteam manca nici inghetata. Acum n-am probleme. Unii copii (printre care si eu) nu fac febra. Ai mare grija. Amigdalele operate fac ca sa te imbolnavesti mai usor de inima.

| 2ochicaprui a răspuns:

Eu am avut amigdalita purulenta si am patimit o saptamana pentru ca nu puteam inghiti si daca inghiteam ceva ma ustura, nici nu puteam respira bine, avand impresia ca e aerul rece, si de vorbit abia inganam doua vorbe. Am luat o sumedenie de pastile, plus ca in perioada aia avusesem o gramada de probleme medicale, iar pana la urma, cand am vazut in oglinda cat puroi aveam, i-am zis mamei sa mi-l sparga. Desi a fost dureros si istovitor, mi-a trecut in doua zile de tot. Roaga pe cineva sa iti dea cu propolis in zona respectiva, fii atent ca ustura groaznic, dar rezultatul e eficient. Nu stiu acum in ce masura coincide situatia mea cu a ta, dar sunt sigura ca te va ajuta cat de cat. Insanatosire grabnica si multa bafta, ai sa vezi ca se va rezolva totul!

| Kiddzutsa a răspuns:

Un truc pentru asa ceva este, sa pui miere pe foc intr-un ibric, si sa storci lamaie, sa faci ca un fel de suc, si sa-l bei, o data pe zi este suficient [ 3 - 4 zile ]
Este chiar super ok, deci mie mi s-a intamplat exact asa, a fost o minune pentru mine, inca o problema minus.

| asdasdqweqweqwrrqe a răspuns:

Nam nimic cu tigari nu vreau sa ma apuc de fumat niciodata nu vreau sa mor de cancer si n-am amigdalele scoase

| Shahrukhkhan91 a răspuns:

Incearca sa te duci si la alt doctor, si daca spune tot despre amigdalite inseamna ca asta e, si eu mi le-am scos tot c-am pe la varsta ta, sper ca nu cumva te prostesti cu tigari daca da lasa-le imediat, Bafta!