| Scarabeul a întrebat:

Sall, uneori cand stau intins in pat si ma ridic brusc am netmeteli 5-10 sec si vad umpic in intuneric desi este lumina in camera, ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Anemie si lipsa de calciu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

O usoara anemie.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanLuca a răspuns:

Deoarece te ridici brusc se produce o modificare brusca a tensiunii arteriale, de aici si acest vertij.

| MasterGremlin a răspuns:

Cel mai probabil esti anemic la fel ca mine.Si mie mi se intampla uneori deoarece nu mananca carne de porc sau alte mancaruir bune pentru sange.Anemia nu este o boala grava asa ca n-ai de ce sa te sperii mananca carne de porc(eu nu o suportbig grin)sfecla rosei, bea putin vin zilnic.

| BossuBonusat a răspuns:

Ai probleme cu ochii