| anonim_4396 a întrebat:

Salut,acum 1 lună am fost și am făcut un EKG, mi s-a spus că mi se schimbă ritmul cardiac de la adolescent la adult și durează o perioadă și că nu există tratament pentru așa ceva, doar pastile D3 ...etc. Vreau să știu dacă la EKG se depistează și dacă ai vreo boală ereditară pentru că nu-mi cunosc părinții.Dau fundoi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista "trece de la ritm cardiac de aolescent la ritm de adult" ca bataile inimii incetinsec de obicei dupa copilarie, da, dar nu se schimba ritmul cardiac...
EGK-ul iti spune doar cum functioneaza sistemul "electric" al inimii. Cat de repede bate, cat de regulat, cum se transmite impulsul electric... Poti sa depistezi ceva care sa te duca cu gandul la o malformatie a inimii, care poate fi ereditara, dar mai mult nu.
Du-te si mai fa-ti un EKG in alta parte, am auzit-o si pe asta... se schimba ritmul la cel de adult. happy

| Copila2016 a răspuns:

Depinde cati ani ai,
ce mai, devii deja adult, bucurate de ultimele clipe de adolescenta, eu am 13 ani si ma mai bucur de inca 5 ani de adolescenta

| BodoBog a răspuns (pentru Copila2016):

Am 17

| Copila2016 a răspuns (pentru BodoBog):

Unii oameni devin adulti la 16, alti la 17, ba chiar altii la 19, depinde de cum se dezvolta omul

| BodoBog a răspuns:

Mă omule deci doctorul este foarte bun, vine din București în Ploiești și consulta doar 5 copii pe luna.I-am spus ce simt..mai exact ca nu pot dormii pe partea dreaptă deoarece simt niste pauze ale inimii si totodată niste emoții, m-a pus frumos pe pat si m-a pus in pozitia în care am simptomele, intr-adevar la EKG s-au depistat acele pauze, apoi doctorul mi-a spus daca am leșinat vreodata, daca ma doare-n piept etc....si am spus că nu, apoi m-a consultat si a spus că în general mai toți băieții au această problema, aparand din nastere si dispărând la adolescenta si mai poate reapărea când devii adult.A spus ca, cu timpul dispar aceste sufluri si nu exista tratament pentru așa ceva-probleme ale ritmului cardiac (aritmii), documenteaza-te înainte de a vorbi