| anonim_4396 a întrebat:

Acum câteva săptămâni am aflat că o colegă are păduchi și de atunci toți colegii au devenit paranoici, inclusiv eu. Acea colegă nu a mai venit pentru câteva zile la școală, am mai vorbit cu ea și a spus că a folosit tot felul de soluții și că a scăpat de păduchi. A venit din nou la școală și nu am stat prea mult aproape de ea, ba chiar toată clasa a fost verificată de o doctoriță și nimeni nu avea păduchi, nici ea. Problema e că de atunci a început să mă mănânce scalpul și probabil că era paranoia, pentru că o pun tot timpul pe mama să verifice și nu am decât mătreață. A trecut ceva timp, dar mâncărimile nu au dispărut. Am schimbat șamponul de mai multe ori, dar nimic... Ce aș putea să fac? Poate să fie de la mătreață? Nu am avut niciodată probleme cu mătreața, nici acum nu am multă mătreață și tot am mâncărimi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlinaMaricescu a răspuns:

E din cauza samponul pe care il folosesc. Am avut si eu probleme cu mancarimea scapului.

Am fost la doctor si mi-a dat un sampon natural cu ulei 100% pur din arbore de ceai (tea tree oil) de la Thursday Plantation.
Efectele s-au vazut foarte mult la mine, de cand am inceput sa folosesc samponul.
Plus ca mirosul e incredibil, m-am indragostit de el, plus ca nu face spuma cum fac produsele chimice.

Pup, ti-recomand

| VarzăMurată123 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la mătreață. Eu fac sport de 6 ani și am pățit și eu la fel. Dacă problema persista poți sa mai faci încă un control.

P.S.: dacă te scarpini, simți ca e mai rău, crede-ma. încearcă să reziști o zi fără să te scarpini, și vezi după aceea cum mai e

Multă sănătate happy