| alex69 a întrebat:

Salut, acum o luna m-am intepat in podul palmei cu un "maracine" foarte mic.nu am putut sa il scot asa ca l-am lasat sa coaca.Problema este ca gaura s-a astupat, iar in locul acela mi s-a umflat (nu este iritat).
Umflatura este cam cat un bob de fasole mai mic si este tare.
Ce ar trebui sa ii fac?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ajna a răspuns:

Sunt dese inflamarile dupa intepeturi in cazurile in care nu s-a indepartat "spinul". Daca ai putea sa faci tu o incizura cu un ac steril, dar nu recomand! Trebuie sa iti faci timp sa mergi la medicul de familie si in cateva minute>>> gata! Ai grija de tine. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Kiddzutsa a răspuns:

Cu un ac incalzit foarte tare, rupe acea pielitsa si strange de ia, e probabil sa fie puroiat sau infectat [infectat e cel mai sigur]
Dupa ce faci toate astea, dai cu niste apa calda, si iti pui un bandaj cu mare grija, dar bandajul sa fie sterilizat.
Ai grija sa nu intre microbi, bacteri sau mai stiu eu ce, poate sa se agraveze iar in acest caz, o sa intervina probleme mai mari.

| alex69 explică:

Nu cred ca este infectat.nu este rosu sau iritat.Dar cred ca a crescut carne peste pentru ca este tare.