| Holo58 a întrebat:

Am 1.65 si 85kg, stiu ca sunt obez. Alergatul nu-mi prea imi place... Va rog sa-mi dati niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa modifici alimentatia. Atat cantitativ, cat si calitativ.
Nici eu nu fac miscare, dar uite ca in 10 zile am scapat de 2.2 kg.
De ce? Pentru ca nu mananc paine, dulciuri, iar cantitatile le-am redus la jumatate.
Nu ma infometez, dar oblig organismul sa foloseasca resursele adunate in timp, si astfel greutatea scade. Iti trebuie vointa, rabdare si e imposibil sa nu vezi rezultate.
Daca bei cafea, e bine sa renunti si la ea. Am citit ca mentine greutatea actuala. Macar pana ajungi la kilogramele dorite. happy

| CuriousStuff a răspuns:

Incearca totusi sa faci niste sport/miscare.
Nu manca pana la saturatie. Cand termini de mancat si simti ca esti plin deja ai mancat prea mult. Nu manca pana sa te saturi si o sa vezi cum incepi sa slabesti. Si ai grija la ce mananci, mai redu dulciurile, fast-food-ul...
Bafta si sanatate.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Dacă sportul nu îți place atunci redu din cantitatea de mâncare

| filipcrobert a răspuns:

Diete, găsești atâtea pe internet.
Însă dacă vrei să ai și o condiție fizică bună, ar trebui să înveți să îți placă. Miracole, nu există.

| Alexandramadalina24 a răspuns:

Buna. Ai reusit sa slabesti? Trebuie sa.ti doresti cu toata inima acest lucru ca sa reusesti. Important e sa.ti schimbi stilul de viata, sa devi activ si sa mananci sanatos. Degeaba ti o dieta anume un timp si dupa revi la vechiurile obiceiuri. Eu am avut problema asta si lupt in continuare. Eram o persoana statica, nu imi placea sportul. Lucrez ca farmacista si nici locul de munca nu ajuta. Am inceput mergand 2 ore pe zi, apoi am inceput sa alerg 2 ore pe zi. Daca faci 2 ore de sport pe zi si incepi sa mananci sanatos, vei ajunge acolo unde iti doresti. Iti doresc mult succes.