| brutus123 a întrebat:

Am 13 ani, sunt baiat. Am o problema mai ciudata. Sanul meu stang este putin mai mare decat cel drept. Am incercat sa nu ii dau prea mare atentie, doar ca ma doare foarte rau daca il ating. Stie cineva ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InvertedDeformity a răspuns:

Eu aș spune să nu ignori inflamarea mamelonului, deoarece poate fi cancer la sân(am să te informez că aceasta maladie se poate dezvlota la barbați, și in general cei tineri).Ca și în cazul cancerului mamar la femeie, cauzele exclusiv determinante sunt înca în studiu. Barbații prezintă tesut glandular mamar ce se află sub influența hormonală. O posibilă cauza ar fi estrogenul in exces, mai ales în perioada pubertății. Barbații ce prezinta sindrom Klinefelter au un risc crescut de a dezvolta cancer mamar, precum și cei ce iau estrogeni sau compuși asemănători estrogenului. Hormonii androgeni (si posibil progesteronul) exercită o acțiune protectoare. Bărbații care au un deficit de hormoni androgeni (de exemplu, cei ce prezintă atrofie testiculară in urma unei infecții orhitice sau cei cu testicul necoborât) au risc crescut de a face cancer mamar.
Recomandarea mea este să fi examinat de un medic care se ocupa cu așa ceva, și vei primi rezultate in funcție de secretia mamară pe care o ai(vei fi intepat cu un fel de ac steril, în mod periodic pentru a se lua probe).

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti in perioada pubertatii.Te maturizezi.Nu este un motiv de ingrijorare.Toti am trecut prin asta la aceasta varsta.

| FizZAleX a răspuns:

Ai piatra la san ca sa zic asa adica timp de cateva saptamani te vor dura sfarcurile si sanul deoarece esti la pubertate toti am trecut prin asta.

| Benczik_Patrik_2000 a răspuns:

Nu e nimic grav.O sa iti revina.