| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si arat a unul de 11-12... am 40 kg 1.52 m..imi poate da cineva sfaturi sa arat normal a unul de 14 ani? sa am macar inaltime 1.65-1.70 si sa am si greutatea corespunzatoare. Dau Funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catalin9671 a răspuns:

Salut!
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te alimentezi corect, sa faci un sport care iti place(cel mai bun este inotul) si sa dormi cel putin 8-9 ore pe zi.
Eu, de exemplu, eram chiar mai mic de inaltime pe la 14 ani. Acum am 19 ani si am 1.80 si peste 70 de kg.
Eu nu am facut inot, am jucat foarte mult fotbal.
Bineinteles, daca parintii tai sunt mivi de inaltime nu te astepta sa ii depasesti foarte mult.
Bafta!

2 răspunsuri:
| MiryamDeniz a răspuns:

Nu știu ce sfaturi aș putea să-ţi dau, însă trebuie să știi că și creșterea, și dezvoltarea sunt sub un control neurohormonal. Ritmul creșterii poate fi în paralel cu cel al dezvoltării. Să știi că procesul de creștere este influenţat de alţi factori: de mediu, igienici, alimentari, sociali, de activitatea fizică și regimul instructiv-educativ.

| evo22 a răspuns:

Sport! Baschet, inot, karate...