| andrei10A a întrebat:

Salut, am 15 ani locuiesc la oras acum 2 zile mi am prina mana in poarta de afara, pe moment mana a fost amortita si locul juliturii, poarta e formata din scanduri cu colturi, mi am julit pielea de mai sus de unghie si mi-a intrat putin coltul de la scandura in deget, unde a intrat coltul s-a format rosu ca o bula, spun asta deoarece imi este frica ca poate asi fii luat rabie, da stiu suna ciudat, dar am ceva anxietate de cand a inceput vacanta si ma tot gandesc la asta, am citit si ca la infectii de muscaturi de caini iti poate iesii si un lichid din rana, ceea ce mi-a iesit si mie se forma putin lichid deasupra juliturii ceea ce imi este frica este ca simt si cateva ciupituri in mana lovita, nu stiu daca eu mi le fac in cap sau daca e normal, dupa ce am citit simptomele rabiei mi s-a facut foarte frica..nu am fost muscat de caine pana acum. cam asa e.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mi-a intrat putin coltul de la scandura in deget,... imi este frica ca poate asi fii luat rabie"

du-te urgent la cabinet să-ți facă vaccinul antirabic, posibil ca scândura să fie (după cum spui) infectată cu rabie. Nu-i de joacă cu așa ceva!

| ReddY25 a răspuns:

Nu ai nicio rabie

| Nicoletei15 a răspuns:

Bună! Nu, sigur nu ai rabie. Este normal la unele julituri/bube/răni sa iasă lichid din ea, stai linistit/ă