| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 15 ani si mi-a aparut un fel de cos mare(alb) pe suprafata penisului. Daca incerc sa strang bubita, ma doare si iese un fel de puroi amestecat cu sange. Am mai avut una acum aprox. 1 luna si a cazut singura dar aceasta pare sa fie mai mare. Mi-e rusine sa merg la doctor, motiv pentru care va intreb pe voi ce ar putea fi aceasta bubita si ce ar trebui sa fac in aceasta situatie.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Satres a răspuns:

Mda, în procent de 90 % pare a fi un furuncul!
Zona înconjurătoare poate fi mai mult sau mai puţin roşiatică.

Oricum, NU se stoarce!

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.

| Satres a răspuns (pentru bursuc001):

Intr-adevar, arata ca un furuncul dar zona de imprejur nu este chiar asa de rosie si nici nu este foarte mare. Daca incerc sa-l storc(ca pe un cos) simt ca este tare si adancit in piele. Este ca o buba care are la suprafata un cos.

Răspuns utilizator avertizat
| Satres a răspuns (pentru Satres):

Ok, multumesc foarte mult.

| Satres a răspuns (pentru VeraTPU):

Multumesc pentru raspuns, am sa incerc sa aplic acest tratament.

| bursuc001 a răspuns (pentru Satres):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

Răspuns utilizator avertizat
| Satres a răspuns (pentru VeraTPU):

Din fericire, furuncul s-a uscat si a cazut singur fara sa-i fac nimic. happy
Mersi oricum pentru sfaturile acordate.

Răspuns utilizator avertizat
| Satres a răspuns (pentru Satres):

Mda, în procent de 90 % pare a fi un furuncul!
Zona înconjurătoare poate fi mai mult sau mai puţin roşiatică.

Oricum, NU se stoarce!

Răspuns utilizator avertizat
| Satres a răspuns:

Tot timpul m-am gandit numai la asta laughing)

| Sergus25 a răspuns:

Am si eu chesti d-astea cu sutele, dar nu le mai stoarce ca nu este bine!