| Feri a întrebat:

Salut am 16 ani, 1.86 si 90 kg. As dori sa stiu daca o sa mai cresc in inaltime si cam cat! Mentionez ca practic rugby si trag la sala cu greutati pentru forta nu de definire! Astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Da,vei crește în înălțime destul de mult dacă practici sporturi. Este foarte bine!
Depinde de la fiecare la fiecare. Alții cresc mai repede în înălțime,iar alții mai încet.
Eu am practicat rugby și am crescut în înălțime, într-o lună, 39 de centimetrii ceea ce este foarte bine. Acum depinde cât crești tu.

Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

| KaRa23S a răspuns:

E problema mai mare la mine. ca eu am 12 ani si am 1.72 si sunt o lenesa, nu pot face nici 5 genoflexiuni una dupa alta si nici o flotare. Doctorita a spus ca am sa mai cres un pic, cativa centimetri pana la 18 ani, insa nu foarte mult. La picior m-am oprit de 2 ani, mrg. Oricum daca practici sport cresti mai inalt. Pe mine toata lumea ma intrebare daca fac sport de performanta, iar pana pe la vreo 18, 19 ani mai ai timp. Deci s-ar putea.

| pixbitza a răspuns:

E f posibil sa ma cresti, ai doar 16 ani! intreaba-ti antrenorul

| WeedMDFK a răspuns:

Sincer si eu practi rugby de 5 ani si eu fac sala dar dupa cum vad ai 90 kg joci pe gramada! Daca te-a pus la sala sa ridici greutati nu vei mai creste dar daca nu te-a pus vei mai creste cam 15-20 cm.

| Alex1995 a răspuns:

Da e posibil sa mai cresti pentru ca ai doar 16 ani. Baietii cresc pana la varsta de 19-20 de ani.Dar la varsta ta esti foarte inalt, vreau sa spun ca e bine sa te opresti si la inaltimea asta.