| ManTheMan8 a întrebat:

Am 16 ani jumate, 1.71 m si 68 kg. Sunt baiat si tin dieta cam de 2 sapt. Intrebarea mea e : dieta afecteaza cu ceva inaltimea? Mama mea are 1.60 si tatal meu 1.75...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| supremxxxoxo a răspuns:

Si fara stres cum ca nu cresti!

9 răspunsuri:
| supremxxxoxo a răspuns:

Nu,afecteaza,dimpotiriva te face mai sanatos deci corpul se dezvolta mai bine, bea lapte are calciu, pentru oase asta. Parinti tai sunt mai mici din cauza genelor mai proaste si cel mai probabil din cauza muncii excesive, stres. Du-te si la inot 2 ori pe sapt dar fa calumea pana la epuizare,baga sauna,bea ceaiuri de tei, menta, sunatoare atunci cand cam ard, cureti corpul, ajuta la dieta asta cu ceai. Intreaba-ma!

| ManTheMan8 explică (pentru supremxxxoxo):

Cam pana cand mai cresc in inaltime. Pana in anul asta cresteam cate 4 cm/an. Anul asta am crescut doar 3. In dieta asta mananc putin de ex ieri am mancat la mic de jun 2 piersici si o banana, si pranzu, care la mine e tot odata si cina, niste piure de cartofi cam cat iti incape intr.un pumn, cu o felie de peste. cum imi recomanzi sa mananc?

| supremxxxoxo a răspuns:

Daca vrei ceva muschi,adica sa ai fibra, nu doar ``mana groasa``, poti sa faci foamena putin si sa bei mai putina apa, si sa faci expercitii rapide ca ciocane cu haltere. Cauta pe google, youtube...Intreba-ma daca vrei ceva!

| IseeVoices a răspuns:

Daca nu ti dieta de capul tau nu are de ce sa-ti afecteze corpul.

| ManTheMan8 explică (pentru IseeVoices):

In ce sens de capul meu? mananc cam de 2-3 ori pe zi, putin, doar carne de peste si ocazional carne de pui. Fara paine. Fara sucuri.

| IseeVoices a răspuns (pentru ManTheMan8):

Adica daca ai scris pe google "diete" sau ai vazut la tv sau ti-a zis un coleg ca a tinut nu stiu ce dieta etc. Asta trebuie facuta cu cap si numai un specialist iti poate spune cat sa mananci si ce sa mananci ca sa nu te afecteze pe termen lung.
Acum vei spune cum va sti ala ce sa-mi dea sa mananc, pai simplu o sa iti faci analizele iar specialistul iti va da ce sa mananci in functie de cum au iesit rezultatele. Ex: daca tu nu ai calciu in corp si nici nu mananci lactate cu siguranta o sa fie o problema. Fiecare corp e diferit de asta nu exista doar o singura dieta ci sunt mii pe google.

| supremxxxoxo a răspuns (pentru ManTheMan8):

Pai nu are treaba asta! Esti gras? vad ca nu ai scris 68 de kg 17 ani, putin peste medie la varsta si inaltimea ta. esti cam mic 1, 71 si 68 kg, dar ai burta? Nu mai manca paine daca ai sunci! In rest atunci cand mananci tu carne, peste mananca mai putin si ca sa te saturi mai repede din ia paine mai bine prajeste-o putin daca ai aparat sau pe gril daca tot faci carnea pe gril! De regula se creste pana la 22 de ani in inaltime, crede-ma,nu ai exact un ritm stabilit, deci nu-ti fa tu griji cat cresti, important e sa crezi tu ca faci ceva ca sa cresti, cel mai bun pentru ajutat de crescut si deageaba ti tu dieta ca nu ajuta daca nu faci sport. Nu trebuie sa faci olimpiada, daca ai sala langa tine du-te macar pe sedinta odata pe sapt, nu costa cred la tine mai mult de 12 lei si daca ai si sauna baga in pret la mine sala noua costa 15 lei sala +sauna. Daca vrei si ceva muschi, du-te macar de 2 ori pe sapt, dar ca sa te misti mai bine 3 ori,sau du-te la bazin,daca stii sa inoti nu-ti trebuie profesor si inoti si tu,uita-te la video inot kraul,sau spate... DECI CA REZUMAT FA CEVA SPORT(POATE O PERCEPI CA TRB. SA FI LA SPORTIVI SAU LA NUSH CE CLUB, NU TRB, KK)Ca sa cresti in inaltime. Mananca carne nu dauneaza. Intreaba-ma... Daca vrei sa fii ROBOCOP cauta nu stiu diete pe net si tine-le, nu trebuie sa te tii de nimic, gandeste-te si tu ca fiintele(chiar si microbii) au evoluat adaptandu-se la ce au(la mediul lor)

| supremxxxoxo a răspuns (pentru supremxxxoxo):

SPORT +AMBIENT SI CORP SANAOTOS=Inaltime cat mai multa pana la cel putin 22 ani! K! FUNDA!

| supremxxxoxo a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Si fara stres cum ca nu cresti!

| Seby52 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la un nutritionist cel mai bine si orice ai face nu apela la infometare.
Ai grija sa respecti 3 mese pe zi indiferent de ce se intampla.