| scx a întrebat:

Salut,Am 16 ani si sunt baiat in urma cu ceva timp am avut dureri de cap destul de dese.Am fost la spital, am facut un control neurologic a fost okay, am facut si un control oftalmologic aveam putine probleme la ochi dar mi-au spus ca nu are legatura.Mi-au gasit probleme la fiere.Au zis ca am fierea lenesa si trebuie sa fiu mai atent cu ce mananc.Tin sa preciez ca la mine in familie mai sunt membri cu fierea scoasa laughing. Acum aproape orice mananc mai,, delicat,, ma ia cu diaree dureri si gaze la stomac si ma simt balonat. Ce mi-ati recomanda sa consum si ce sa nu consum. Sau ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Evita prajelile si grasimile.E cam prematur sa scoti colecistul, atata timp cat nu ai litiaza. Fiecare organ are rolul lui. Du-te cu ecografia la un medic gastroenterolog, vei primi tratament.

| Simpatic a răspuns:

Cauta pe net cam ce alimente poti manca la fierea lenesa si ce nu.
Din cate stiu eu pentru orice probleme cu fierea nu trebuiesc prajeli, usturoi, piper mult, trebuie sa te feresti de anumite mirosuri cum ar fi cele de parfum puternic pentru. ca o sa observi ca iti va veni sa vomiti.
Cauta pe net, documentarea este sfanta...sau mergi la medicul de familie cu analizele si spune-i ce ti-au spus doctorii si o sa iti recomande un regim.
Din cate stiu eu fierea lenesa nu este o afectiune ci este un anumit tip de fiere, nu este acelasi lucru ca si cum ar fi normala dar nici de speriat nu este.

| scx explică (pentru Simpatic):

Mersi..Totusi in vara cred ca trebuie sa o scot...Cam orice mananc nu imi cade bine sad... Si na la 16 ani nu e cam greu sa tin tot timpu regim.

| biaNk6 a răspuns:

Du-te si la endocrinolog, spune-i problemele