| Ganditorull1999psalmi a întrebat:

Am 17 ani, acum 2 ani am fost la chirurg si am scos o masea cariata, si mi-a spus ca imi trebuie aparat dentar, eu de frica, ca nu o sa imi placa cu el in gura, si un pic de frica de reactiile colegilor, nu am pus, am fost ieri la dentist si mi-a spus ca am 3 masele deplasate, si ca am nevoie urgent de aparat dentar, cat trebuie sa il tin? o sa imi fie incomod? trebuie intretinut din scurt? sa il pun sau sa o las asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa-ti intrebi dentistul. Aparatul se tine de obicei cam un an. Te obisnuiesti cu el desi tot o sa simti ceva incomod, poate provoca si o rana pe partea interioara a obrazului, o sa vorbesti si putin mai ciudat la inceput... O sa trebuiasca sa mergi cam o data pe luna la dentist sa-l mai stranga. Dar merita intr-un final.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ia deja 3 masele deplasate, este bien sa-l pui aucm, pentru ca la 20 dupa 20 de ani este nasol sa stai cu sarme in gura, apoi, ramai cu danura stramba toata viata. Nu uita, este o sarma in gura, nu doare, d oar este inestetica pentru 1-2 ani, pana se corecteaza dantura, dupa care o sa fii un baiat furmos!

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca vrei sa ai dinți frumoși, ar trebui sa îți pui aparat dentar, iar in legătură cu timpul in care va trebui sa il porți depinde de cat de deplasați sunt dinții dar si de flexibilitatea gingiei, timpul de acomodare etc. Dar in general se poartă cam un an. La inceput te va incomoda, poate chiar te va jena la gingie, dar te vei obisnui după câteva săptămâni. Aparatul nu trebuie nu stiu cum întreținut, adică doar sa ai grija când te speli pe dinți sa nu apeși prea tare, sa nu mănânci mâncare tare ( mere, sau orice de genul ăsta), si mai trebuie sa te duci cam o data pe luna la control, ca sa îți strângă aparatul. Eu zic ca merita sa îți pui, înduri un an putina durere, dar după ai dintii drepți o viață întreaga. happy

| julyah a răspuns:

Sigur ca trebuie sa il pui, iti pare rau mai tarziu daca nu il pui acum. si o sa te obisnuiesti cu el de nici nu iti mai dai seama ca il ai