Întrebare recomandată | DaReZon a întrebat:

Am 17 ani, si as dori sa fac analizele. Cam de la varsta de 7 ani nu le-am mai facut, pentru ca --parintilor le este frica sa nu dea bani--. Asa ca m-am gandit ca eu sa pun mana si sa ma duc la medicul de familie pentru a mi le face. Intrebarea este: trebuie sa platesc ceva pentru a-mi face analizele? Cum e faza aici? Stiu ca parintii mei platesc la CNA, dar nu stiu sigur cum vine daca ma duc la medicul de familie. Cum e faza? Nu as dori sa mai stau asa si sa ma gandesc ca poate am ceva. Astept raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul de familie iti va recomanda un set de analize daca va considera ca ai nevoie, fiindca nu exista nici o logica in a face analize de dragul de a le face. te va consulta, va purta o discutie cu tine si, daca va identifica probleme, iti va recomanda analize sau consultatii. Unele sunt acoperite de asigurarea de santate, altele se platesc, partial sau integral. Cel mai probabil la 17 ani nu vei avea nevoie de nici o analiza, consultatia va fi suficienta, dar pana nu ajungi sa faci consultatia nu poti sti daca ai nevoie de analize, ce analize iti sunt necesare si ce costuri implica asta

| aura167 a răspuns:

Buna.daca tot ai de gand sa te duci la medicul de familie cerei si o trimitere pentru analize.din cate stiu eu este gratuit (cel putin la medicul meu de familie) si banuiesc ca asa e la toti..si aici vorbesc de analizele de baza...iti ia sange si apoi cand vin rezultatele te duci la medic sa ti le citeasca.
Doar daca vrei niste analize mai amanuntite gen cu RMN EKG si altele atunci s-ar putea sa platesti ceva.dar nu sunt 100% sigura.
Sper k ti-am fost de ajutor.Seara buna!