| Madalin26w6w6e6e7 a întrebat:

Am 17 ani si as vrea sa merg la endocrinolog.Credeti ca se mai poate face ceva sa cresc.Am 1.69 si as mai vrea sa cresc cativa cm.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inaltimea e determinata genetic, ai putea face o radiografie la cartilaje sa vezi daca vei mai creste, dar 2, 3 cm cred ca vei creste, repet nimeni nu poate sparge codul genetic asa ceva e imposibil

| weirdfirefly00 a răspuns:

Intr-adevar daca ai parinti micuti e posibil sa mostenesti asta. De asemenea exista o varsta cand ti se inchide procesul de crestere, poate sa depinda de la om la om desi se zice ca baietii pot sa creasca pana la vreo 20 de ani, de obicei cresc mai tarziu decat fetele care au si pubertatea ceva mai repede. Am fost si eu la endocrinolog cand aveam 18 ani pentru acelasi motiv si la mine cred ca deja se incheiase procesul de crestere. O sa te puna sa faci o radiografie la mana (palma intinsa pe ceva) si vede cartilajele daca sunt osificate sau ceva de genul si isi da seama daca ti s-a incheiat cresterea. Nu stiu deci daca o sa mai cresti dar e posibil sa se mai intample, nu esti totusi asa mic, deci nu iti fa griji, incredere in tine sa ai ca in rest e totul bine. Poate cand erai ceva mai mic trebuia sa mergi la medic daca erai si mai scund. Oricum nu te gandi la pastile sau hormoni sau mai stiu eu ce, nu cred ca o sa iti dea doctorul si oricum ar avea efecte secundare si oricum tu ai o inaltime ok deci nu se pune problema de asa ceva. Bafta!